co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez troll » 26 Lip 2011, 22:48

Witam,

W nienasieniakach operuje się zwykle wszystkie zmiany przetrwałe (bezwględnym wskazaniem jest obecność utkania potworniaka w zmianie pierwotnej), jeśli zaś chodzi o nasieniaki to do operacji kwalifikują się zmiany powyżej 30mm, chyba, że wcześniej wykonane badanie PET-CT wykaże aktywność metaboliczną mniejszych zmian.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 29 Lip 2011, 23:22

WITAM!Mąż mial robione PET-CT 27.07.2011R a to jest wynik tego badania:(badanie standardowe całego ciała przy uzyciu 18F-FDG(92.09),podane aktywnosci 445MBq rodz.radiofarmac. 18F-FDG) .Badanie wykonano po 60 min.po podaniu 445MBq 18-F-FDG,przy glikemii 85mg%,od wysokości kości jarzmowych do 1/3 blizszej części kości udowych.Badanie TK wykonano bez podania jodowego środka kontrastowego.
GŁOWA I SZYJA;
obraz metabolizmu glukozy w normie
KLATKA PIERSIOWA;
OBRAZ METABOLIZMU GLUKOZY W NORMIE
JAMA BRZUSZNAI MIEDNICA;
wzmożony metabolizm glukozy w obrebie węzłów chłonnych zaotrzewnowych od wysokości naczyń nerkowych do rozwidlenia aorty o SUV 8,2 i śr.33mm
WNIOSKI
w badaniu PET-CT WIDOCZNE WĘZŁY CHŁONNE O CHARAKTERZE AKTYWNEGO PROCESU ROZROSTOWEGO-META.
Trollu czy mógłbys mi to badanie zinterpretować ,domyślam się ze nie jest rewelacyjne i doradźmi co robic dalej.następna wizyta u onkologa w poniedzialek.Czy na chemię długo sie czeka?i czy lepiej zostać w szpitalu czy poprostu przyjąć wlew i jechać do domu?
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez troll » 30 Lip 2011, 14:14

Witam,

Rozpoczęcie leczenia to kwestia do tygodnia czasu, dłuższe zwlekanie może okazać się niebezpieczne. Moim zdaniem badanie PET-CT było w tym momencie zbędne, ponieważ chemioterapia i tak musiałaby być rozpoczęta - po prostu badanie to potwierdziło to co napisałem Wam na początku. Sam wynik badania oznacza, że obrazowano powiększone węzły chłonne we wspomnianej lokalizacji a dodatkowo węzły te metabolizują glukozę szybciej niż pozostałe tkanki co nasuwa podejrzenie aktywnego procesu nowotworowego. Wynik tego badania wraz z całością obrazu klinicznego potwierdza moje podejrzenie i stanowi bezwzględne wskazanie do chemioterapii wg. BEP - 3 kursy tak jak pisałem wcześniej. 3 lub 5 pierwszych dni prawdopodobnie będzie trzeba spędzić w szpitalu, sam wlew trochę trwa. Natomiast po nich do domu i przyjazd tylko na dolewki bleomycyny wg. zaproponowanego harmonogramu.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 03 Sie 2011, 10:28

Witam!Leczenie w końcu ruszylo,mąż od poniedzilaku przyjmuje chemie BEP - 3 kursy ,prosilam go ,zeby przyniósł rozpiskę ,więc spisałna kartce tak:

I
CISPLATYNA 39mgiv
VEPESID 195mgiv
BLEOMYCYNA 30mgiv
PREZ 5 DNI. KOLEJNA BEZ BLEOMECYNY 4 DNI .Narazie czuje się dobrze ,nie wymiotuje tylko czasami wydaje mi się że chodzi rozdrażniony i wszystko go denerwuje no i ogarnia go zmęczenie okolo godz 19.W poniedzialek ma mieć zrobiona morfologię.Napisze mi Pan co sądzi o tej rozpisce .A i jeszcze jedno,mąż boi się ze dostanie wysokiej gorączki(poinformowano o niej męża w poliklinice,powiedziano ze moze dostac ale nie musi) którą bardzo cięzko jest zbic i podobno jest ona bardzo niebezpieczna.Jak wtedy reagowac na taka goraczkę ,czy próbować ją zbić paracetamolem czy od razu dzwonic po pogotowie?czy samopoczucie męża moze ulec pogorszeniu po dalszej chemii czy może pozostać takie samo jak na jej poczatku?
z pozdrowieniami
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez troll » 03 Sie 2011, 14:24

Witaj,

Aby określić dawki potrzebny jest wzrost i waga. W razie wystąpienia gorączki (neutropenicznej?) musicie wykonać kontrolną morfologię - najlepiej udać się do szpitala ale nie konieczne jest od razu wzywanie pogotowia, chyba, że działoby się coś dodatkowo.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 03 Sie 2011, 14:36

witam wzrost męża 173cm a waga 81 kg
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez troll » 03 Sie 2011, 15:06

Witam,

Podawane dawki są idealne :)

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 03 Sie 2011, 15:12

dzięki za tak szybką odp.to napewno męża podbuduje psychicznie i mnie także :D .a mógłby mi Pan napisać czy samopuczecie(teraz czuje się znakomicie ,nie ma wymiotów tylko ogólne zmęczenie) męża może ulec zmianie podczas dalszej chemii i czy to noarmalne że jest rozdrażniony i wszystko go denerwuje w okolo(ma takie napady nerwowosci i złości a za 5 min jest idealnie)
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez adamwo » 03 Sie 2011, 16:11

Witam, napisze z własnego doświadczenia, po 1 chemi 0 skutków ubocznych jedynie włosy wyszły. Po 2 już było dużo gorzej, problemy żołądkowe, mdliło mnie, nie wymiotowałem. Po 3 chemi nasiliło się zmeczenie, dużo spałem, wymiotów nie było pomimo teg że mocno mnie mdliło, strasznie dużo sikałem, ponoć to dobrze organizm wypłukiwał toksyny, żoładek myslałem że mi eksploduje, dużo gazów, bardzo niekomfortowe uczucie w nim. Jeśli chodzi o nerwy miałem podobnie, chociaż tłumaczyłem to sobie sterydami które dostałęm aby wyniki krwi były dobre. Po 3 chemi samopoczucie najdłużej było złe, no ale siłą rzeczy skumulowały się 3 chemie, organizm osłabiony. Pozdrawiam!
adamwo
 
Posty: 55
Rejestracja: 31 Maj 2011, 00:24

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 04 Sie 2011, 08:54

Witam!Dzięki za odp.Mam jeszcze jedno pytanie .Mąż dostaje chemie według 3 BEP rozumiem ze to sa 3 kursy chemi ale jak to się ma do ilości dni,tzn.ile trwa jeden kurs czy są jakieś przerwy(dni bez wlewów)teraz mąż ma 5 dni wlew i soboto niedziela wolne,w poniedzialek morfologia i co dalejjak wyniki będą zadawalające ,a co jak morfologia będzie niedobra?Może to błahe pytania ale wolę mieć przedstawiony obraz w całości.Z pozdrowieniami :)
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron