nienasieniak w stadium IB.pT2./ przesuniecie II dolewki

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

nienasieniak w stadium IB.pT2./ przesuniecie II dolewki

Postprzez Kate90 » 29 Kwi 2024, 19:48

Witajcie,

Mąż nienasieniak w stadium IB.pT2. 70% rak embrionalny, 20% guz pęcherzyka żółtkowatego, 5% potworniak i wielozarodczak.
Obecne ogniska inwazji naczyń limfatycznych.

13 marca orchidektomia prawostronna, potem decyzja 1XBEP( do rozważenia 2XBEP wg. onkolog powadzącej).

Rozpoczęcie 5 dniowego kursu 15 kwietnia, potem 22 kwietnia I dolewka i na dzisiaj planowana II dolewka.
Lekarze zadecydowali ze ze względu na' wirus' jakim mąz zaraził się od córki , powiększone migdały/stan zapalny i ogólne przeziębienie, bez gorączki , przesuwają mu drugą dolewkę o tydzień.
Mam tylko takie informacje od męża, W szpitalu nie dostał żadnej karty.

Czy myślicie, że przesuniecie II dolewki o tydzien bedzie miało duzy wpływ na skuteczność chemioterapii?
z góry dziękuje i pozdrawiam
Kate90
 
Posty: 3
Rejestracja: 11 Kwi 2024, 15:10

Re: nienasieniak w stadium IB.pT2./ przesuniecie II dolewki

Postprzez Kevin1301 » 29 Kwi 2024, 21:08

Ja jednej nie dostałem, i miałem jeden cykl przesunięty o tydzień. Niby nie powinno wpływać z tego co się dowiedziałem ale opinie są różne ale od roku wszystko ok. Za Za 3 tyg znowu mam badania
Kevin1301
 
Posty: 118
Rejestracja: 03 Kwi 2023, 07:45

Re: nienasieniak w stadium IB.pT2./ przesuniecie II dolewki

Postprzez tobson85 » 29 Kwi 2024, 21:10

Hej
Przesunięcie drugiego wlewu w waszym przypadku nie będzie miało istotnego znaczenia. Natomiast wg aktualnych wytycznych podaje się w pierwszym stopniu nienasieniaka 1xBEP. 2xBEP to za dużo. Tak podawało się 10 lat temu, ale wytyczne w międzyczasie zostały zaktualizowane.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1262
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: nienasieniak w stadium IB.pT2./ przesuniecie II dolewki

Postprzez Kate90 » 30 Kwi 2024, 09:58

Kevin, Tobiasz dzięki za odpowiedzi.

Tobiasz,
Właśnie po lekturze forum i dostępnych artykułów w necie też zastanawiam sie dlaczego zostało zaproponowane 2XBEP, choc na początku wzpominano tylko o 1XBEP.
Zamierzam to przedyskutować z onkolog prowadzącą (leczymy się w Krakowie).
Pisałam też do Dr Sarosieka i utwierdził mnie w przekonaniu ze wg. standardu dla tego przypadku powinien byc 1 cykl.
Po majówce mamy konsultację online.

Hm...Może wielkosc guza ma wpływ...?
Dziękuje i pozdrawiam!
Kate90
 
Posty: 3
Rejestracja: 11 Kwi 2024, 15:10

Re: nienasieniak w stadium IB.pT2./ przesuniecie II dolewki

Postprzez PiotrekzŁodzi » 30 Kwi 2024, 10:30

A jakiej wielkości był guz?
PiotrekzŁodzi
 
Posty: 153
Rejestracja: 26 Gru 2023, 18:28

Re: nienasieniak w stadium IB.pT2./ przesuniecie II dolewki

Postprzez miszcz » 30 Kwi 2024, 10:33

Podejrzewam, że zaproponowano 2xBEP ze względu na rodzaj utkania i angioinwazję, ewentualnie dodatkowo wielkość guza (nie podano w poście). Niezgodne ze standardami leczenia, ale, jak już pisałem, zdarza się. Kto jest lekarzem prowadzącym (wystarczą inicjały)?
miszcz
 
Posty: 764
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: nienasieniak w stadium IB.pT2./ przesuniecie II dolewki

Postprzez Kate90 » 30 Kwi 2024, 11:20

Cześć,
opis makroskopowy:
Jądro wraz z osłonkami 9,5 x 6,8 x 7 cm z powrózkiem nasiennym dł.8,5 cm. Na przekrojach różowo kremowy guz z obecnością torbieli o
wymiarach 6,5x5, 5,5 cm ograniczony do jadra.
opis mikroskopowy:
Nowotwór ograniczony do jądra o utkaniu mieszanym z obecnością pól o utkaniu raka embrionalnego 70% , guza pęcherzyka żółtkowatego 20% , potworniaka 5% i wielozarodczaka.
W otoceniu nowotworu w kanalikach nasiennych cechy sródkanalikowatego nowotworzenia (in stu ) GCNIS. Obecne ogniska inwazji naczyń limfatycznych. Linia cięcia chirurgicznego w obrębie powrózka nasiennego bez zmian nowotworowych.

TK - wioski
"Zmiana ogniskowawzakresie prawego płatatarczycy do dalszej diagnostyki"- pobrana biospsja/ wykluczony związek z rj
"Wzakresie płata dolnego plucalewego pojedynczy owalny guzek 5 x5.5mmo gładkich
obrysach, niewielkie zwłóknienia w platach dolnych obu pluc" Onkolog prowadząca I. Ł konsultowała to z pulmonologiem i razem stwierdzili, że zmiana nie jest podejrzana onkologicznie.
"Pojedyncza niewielkazmiana ogniskowa 7 mm w zakresie płata prawegowatroby do dalszej diagnostyki " wykluczone przez RMI ze to przerzut.
Przed operacja markery:
AFP 48,9 IU/m
LDH 468 U/l
beta-HCG 38,4 mIU/ml
7 dni Po usunięciu spadły do normy i nadal OK.

dziekuje za odpowiedzi
Kate90
 
Posty: 3
Rejestracja: 11 Kwi 2024, 15:10

Re: nienasieniak w stadium IB.pT2./ przesuniecie II dolewki

Postprzez miszcz » 30 Kwi 2024, 14:04

Bardzo duży guz, agresywne utkanie, angioinwazja. Wytyczne mówią o 1xBEP, najwięksi specjaliści również, ale w tym przypadku obawiam się, że rozważenie drugiego cyklu jest uzasadnione. W przypadku ewentualnej wznowy będzie trzeba brać kolejne 3xBEP. Decyzja należy do was - zdania będą podzielone wśród lekarzy i forumowiczów.
miszcz
 
Posty: 764
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości