guz jądra prawego

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

guz jądra prawego

Postprzez minik » 25 Kwi 2016, 14:31

Dzień Dobry
Bardzo chcę Wam podziękować za prowadzenie forum, jest to nie tylko źródło fachowej wiedzy, ale również istotna pomoc dla chorych.
Mam 33 lata, mieszkam w Krakowie, poniżej dotychczasowy przebieg mojej choroby:

20.03.2016
Zauważyłem powiększone prawe jądro. Wcześniej przez kilka (?) tygodni odczuwałem lekki ból jądra, promieniujący do podbrzusza. Bóle pojawiały się głównie po południu, po długim siedzeniu, ale nie codziennie. Ponieważ ból nie był dotkliwy, zignorowałem objawy.

23.03.2016
Wizyta u urologa
"Od niedzieli powiększenie prawego jadra. W badaniu fiz. nerki niebadalne i niebolesne, prącie bez zmian, jądro lewe prawidłowe. Jądro prawe tkliwe, twarde otoczone płynem. DRE (-). USG jądra o prawidłowej lokalizacji, jądro prawe większe o zatartej echostrukturze.
Proponuję: oznaczenie AFP i B HCG kontrola z wynikami i po konsultacji proponowany zabieg operacyjny usunięcie jądra prawego".

24.03.2016
AFP: 25,7 IU/ml (norma do 4)
beta-HCG <2,0 mIU/ml (norma <3,0)
Termin orchidektomii ustalony na 12 kwietnia - szpital Rydygiera w Krakowie

07.04.2016
RTG klatki piersiowej: Pola płucne bez zmian naciekowych. Wnęki nieposzerzone. Jamy opłucnowe wolne od płynu. Sylwetka sercowo-naczyniowa prawidłowa.

12.04.2016
USG moszny: jądro, najądrze lewe o prawidłowej echostrukturze, prawidłowych rozmiarów. Jądro prawe powiększone, o zmienionej echostrukturze, niejednorodne echogenicznie - liczne obszary hypoechogeniczne - obraz odpowiada npl.
USG układu moczowego: nerki obustronnie prawidłowego położenia, kształtu oraz grubości miąższu. Obustronnie bez cech zastoju w UMK. Pęcherz moczowy pusty.
Rozpoznanie: Guz jądra prawego. Powiększony węzeł chłonny w zakresie dołu pachowego lewego - do dalszej obserwacji.
Epikryza: Pacjent przyjęty planowo celem leczenia operacyjnego. Po przygotowaniu wykonano zabieg radykalnego usunięcia jądra prawego. W przebiegu okołozabiegowym zaobserwowano reakcję alergiczną o typie obrzęku naczynioruchowego po podaniu lewofloksacyny - po wdrożonym postępowaniu farmakologicznym osiągnięto stabilizację pacjenta. Przebieg zabiegu, znieczulenia niepowikłany. Po obserwacji pacjent wypisany do domu w stanie ogólnym i miejscowym dobrym.

20.04.2016
AFP: 13,80 IU/ml (norma 0-5)
beta-HCG: <0,1 mIU/ml (norma 0,00-2,00)
LDH: 225 U/l (norma 135-225)

Czekam na wynik his-pat, liczę że będzie za kilka dni.
Bardzo niepokoi mnie powiększony węzeł chłonny pod lewą pachą. Około tygodnia po diagnozie miałem powiększone węzły chłonne obustronnie pod pachami, ale w dniu orchidektomii powiększony był już tylko ten pod lewą, prawy wrócił do normy. Węzeł po operacji znacznie się zmniejszył, ale nadal jest wyczuwalny.
Czy może być to powiązane z chorobą? Przerzut? Czy miał ktoś podobne objawy?
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

Re: guz jądra prawego

Postprzez Adrian1975 » 25 Kwi 2016, 18:49

cześć,

w tym tygodniu zrób sobie ponownie markery, koniecznie trzy : AFB, B-hcg, LDH, by onkolog mógł zobaczyć, czy one prawidłowo spadają i do jakich wartości (oby takich w normie). Umawiaj się do onkologa, najlepiej polecanego na forum, z ośrodków onkologicznych, zobrazowanych kolorem zielonym - to daje gwarancję podejścia onkologa do Twojej choroby zgodnie z światowymi standardami.

nastaw się na to, iż czeka Cię tomografia komputerowa brzucha i miednicy małej oraz RTG płuc przód i bok.
Adrian
seminoma testis PT1, 4BEP w DCO, obecnie pod kontrolą w Krotoszynie
Awatar użytkownika
Adrian1975
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1009
Rejestracja: 01 Paź 2012, 19:00
Miejscowość: Trzebnica,DLN

Re: guz jądra prawego

Postprzez Luki737 » 25 Kwi 2016, 18:54

Cześć
wszystko zgadza sie jak Adrian napisał tylko jak będziesz brał skierowanie na tomografie brzucha i miednicy małej to poproś też o skierowanie na tomografie płuc, wtedy wszystko zrobisz za jednym zamachem. A tomograf jest lepszym badaniem niż RTG.
Pozdrawiam
Łukasz
Luki737
 
Posty: 52
Rejestracja: 27 Lis 2015, 09:45

Re: guz jądra prawego

Postprzez JurekO » 25 Kwi 2016, 19:33

Czy przed operacja miales oznaczone AFP? Bo jak nie, to teraz ciezko bedzie policzyc jak spada.
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: guz jądra prawego

Postprzez minik » 25 Kwi 2016, 23:15

JurekO napisał(a):Czy przed operacja miales oznaczone AFP? Bo jak nie, to teraz ciezko bedzie policzyc jak spada.

Niestety, ale robiłem 19 dni przed operacją. Liczyłem, że zrobią mi na oddziale, po przyjęciu. Wygląda na to, że o wszystko trzeba się upominać...
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

Re: guz jądra prawego

Postprzez romi » 25 Kwi 2016, 23:51

Witam
To zrób jutro lub pojutrze i będzie wiadomo czy i jak spada AFP. Jeśli będzie ponad normę to kolejne badanie za tydzień itd, aż do normy. Niezależnie od wszystkiego przed wizytą u onkologa badanie wszystkich trzech markerów.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: guz jądra prawego

Postprzez minik » 27 Kwi 2016, 13:54

Dzisiaj odebrałem wyniki badania histopatologicznego

Jądro 6,5x4x4,5 z fragmentem powrózka nasiennego do 8 cm. W jądrze widoczne dwa ogniska, kremowo-białawe średnicy do 32 m oraz szarawo-kremowe, z krwotocznymi ogniskami, średnicy do 27 mm.
Histologicznie:
Mieszany nowotwór z pierwotnych komórek rozrodczych (Mixed germ cell tumor), pT2 Nx.
W obrębie jądra widoczne utkanie zarówno nasieniaka (seminoma) CD117+/CD30-/AFP-, jak i raka zarodkowego (carcinoma embrionale) CD30+/CD117-/AFP- oraz ogniska budzące podejrzenie guza woreczka żółtkowego (yolk sac tumor) tworzące ciałka Schillera-Duvala, jednak nie wykazujące ekspresji AFP (brak kontroli).
Widoczne cechy limfangioinwazji.
Nie stwierdza się naciekania osłonek lub najądrza. Powrózek nasienny w linii odcięcia wolny od nacieku nowotworu.

Mam pytania do ekspertów:
Brakuje określenia stosunku poszczególnych komponentów. Jest to niezbędne, czy opis jest wystarczający?
Rozumiem, że CD30, CD117, AFP to markery. Miałem podwyższony poziom AFP we krwi, ale w badaniu hispat wszystkie komponenty mają ujemne odczyny. O czym to może świadczyć?
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

Re: guz jądra prawego

Postprzez troll » 27 Kwi 2016, 15:07

Witaj,

Szacunkowy % udział poszczególnych rodzajów komponent nowotworu powinien być oceniony ale z punktu widzenia klinicznego nie ma większego znaczenia dla wyboru optymalnego sposobu postępowania. Opis wygląda wobec tego na kompletny i wystarczający.

Ocena ekspresji markerów immunohistochemicznych zwykle pozwala różnicować tkanki, które nie dają różnicować się za pomocą klasycznego barwienia preparatów - w tym przypadku takie badanie wykonano, jednak nie daje ono jednoznacznego wyniku. Z całości obrazu histologicznego (obecność ciałek Schillera-Duvala) i obrazu klinicznego (podwyższenie poziomu AFP) możemy jednak z ogromnym prawdopodobieństwem podejrzewać obecność komponenty yolk sac tumor w guzie. To informacja, która podobnie, jak brak udziału % komponent w raporcie nie wpływa na postępowanie kliniczne, jednak może być przydatna później.

Jak badania obrazowe?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: guz jądra prawego

Postprzez minik » 28 Kwi 2016, 13:59

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

TK będę miał robione w przyszłym tygodniu. Dzisiaj byłem u onkologa - 18 maja zaczynam chemioterapię, 2-4 cykli BEP, w zależności od wyników TK.

Jeszcze markery z wczoraj:
LDH: 309 U/l (norma 135-225)
beta HCG: <0,1 mIU/ml (norma 0,00-2,00)
AFP: 13,70 IU/ml (norma 0-5)

W związku z utrzymującym się podwyższonym AFP decyzja onkologa wydaje się słuszna, prawda?
nienasieniak (seminoma, carcinoma embryonale, yolk sac tumor) CS IIC; 3xBEP - Rydygier Kraków (18 maja - 15 lipca 2016); obserwacja - COI Kraków
minik
 
Posty: 37
Rejestracja: 21 Kwi 2016, 21:21
Miejscowość: Kraków

Re: guz jądra prawego

Postprzez romi » 28 Kwi 2016, 16:05

Witam
Na pierwszy rzut oka prawidłowa, ale też zależy od wyników TK. Podwyższony poziom AFP niekoniecznie musi oznaczać aktywny nowotwór, chociaż w takiej sytuacji wniosek nasuwa się jeden.
Są takie osobniki które naturalnie mają ten marker ponad ustaloną normę, chociaż często przyjmuje że do 15 jest ok.
Poczekajmy do wyników TK, a potem zobaczymy jaki stan zaawansowania ustali lekarz.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości