Seminoma mediastinum

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Seminoma mediastinum

Postprzez kiper » 30 Gru 2011, 23:18

Wracaj do zdrowia!!! a przyszły rok musi być dla nas lepszy!!!
IB non-seminoma; Orchdektomia 04/2011; 2x BEP 05-06/2011; 34 lata
kiper
 
Posty: 53
Rejestracja: 21 Maj 2011, 08:18

Re: Seminoma mediastinum

Postprzez Toluvel » 16 Mar 2012, 21:14

Hej

Nie sądziłem, że będę pisał w tym wątku coś takiego jeszcze, ale niestety stało się coś złego. Po chemii, resekcji guza - ocenionego jako martwego, zrobiłem dziś pierwszy TK kontrolny (wcześniej markery w normie). I : "W przednim śródpiersiu widoczna nieprawidłowa zmiana lita wlk 18x20mm i dł. 56mm (ocena czy jest to wznowa czy nieradykalne usunięcie guza możliwa tylko po dostarczeniu badania pooperacyjnego)". Byłem w szoku, nowy guz w miejscu starego, i to już nie taki malutki, lekarze też byli niezadowoleni bo już wyglądało na to, że będzie dobrze. Dostałem skierowanie na PET-CT które mam niedługo i okaże się czy zmiana jest aktywna czy nie i czy nie ma ich nigdzie więcej. Ostatnio gorzej się czuję, jestem słaby i mam zawroty głowy. Obawiam się, że istnieje możliwość przerzutów odległych do głowy - wcześniej TK głowy nie wykazało zmian ale czułem się dobrze a to było ponad pół roku temu. Z rozmowy z doktorem Sarosiekiem - jak zwykle WIELKI plus za SUPER podejście - dowiedziałem się, że raczej radioterapia mnie nie ominie, a gdyby było coś więcej to może chemia następna. Resekcja podczas operacji była raczej kompletna, z tego co wiem z rozmów z chirurgami, więc ciężko mi zakładać, że to jakaś pozostałość, której nie wycięli, choć jest na to mała szansa. Jednak wycięli mi fragment płuca, osierdzia i nerwu przeponowego więc myślę, że guza by nie ominęli.

Proszę o pomoc, ocenę, komentarz. Dalej działam PET-->pewnie radioterapia w najlepszym wypadku. Jeśli to wznowa to jak wyglądają szanse wyleczenia? Przy braku przerzutów/z przerzutami? Czy może być to coś niegroźnego, skoro wszystko dotąd wyglądało tak dobrze? Proszę o szczere odpowiedzi, chciałbym wiedzieć jak obecnie sprawa wygląda.

Pozdrawiam

NIE DAJMY SIĘ
Toluvel
 
Posty: 31
Rejestracja: 20 Lip 2011, 23:52

Re: Seminoma mediastinum

Postprzez troll » 25 Mar 2012, 02:07

Witaj Toluvel,

Twoja wiadomość nie ukrywam zasmuciła mnie. Rzeczywiście na samym początku poproszę, żebyś zamieścił przynajmniej opisy badania ostatniego i badania zaraz po operacji. Istotne jest wykonanie badania PET-CT. Jak pewnie domyślasz się żaden onkolog z głową na karku nie odpowie Ci teraz jak wyglądają szanse wyleczenia bo nie wiemy nawet jakiego rodzaju jest to zmiana. Sytuacja niewątpliwie się pokomplikowała ale nie jesteś w żadnym wypadku na straconej pozycji. Istnieje jeszcze co najmniej kilka możliwości leczenia, które z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć wciąż będzie skuteczne! Jutro (tzn w niedzielę przed południem :) ) mam nadzieję znajdę trochę czasu by napisać Ci coś więcej i odnieść się do całości historii choroby.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3983
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Seminoma mediastinum

Postprzez Toluvel » 11 Kwi 2012, 10:24

Witajcie,

Dostałem dzisiaj wyniki PET:

"Podano F-FDG 350 MBq oraz 15 ml gastrografiny. Aktywizację statyczną przeprowadzono po 81 minutach od podania F-FDG. Gliklemia przy podaniu radioznacznika wynosiła 83 mg/dl."

Opis badania:

Głowa i szyja:

Mózg o równomiernym metabolizmie glukozy, bez zmian ogniskowych.
Węzły chłonne niepowiększone (do 10 mm w osi krótkiej) - metabolizm glukozy fizjologiczny.

Klatka piersiowa:

Stan po sternotomii. Wzmożony metabolizm F-FDG w mostku, SUVmaks.FDG=4,7 - tło odczynowe.
Zmiany włókniste pooperacyjne w segmencie 5 prawego płuca, widoczne szwy metaboliczne bez wzmożonego metabolizmu F-FDG.
Masa tkankowa w śródpiersiu przednim o wymiarach 52x23x20 mm z miernie wzmożonym metabolizmem F-FDG, SUVmaks.FDG=2,3 w części górnej (na poziomie tła naczyniowego - SUVmaks.FDG=2,1).
Miąższ płucny bez zmian ogniskowych. Metabolizm glukozy fizjologiczny.
Węzły chłonne śródpiersia niepowiększone. Metabolizm glukozy fizjologiczny.
Opłucna, osierdzie bez płynu, bez wzmożonego metabolizmu.

Brzuch i miednica:

Wątroba niepowiększona, śledziona niepowiększona, trzustka, nadnercza bez zmian ogniskowych. Metabolizm F-FDG niepodwyższony.
Narządy międnicy małej bez zmian ogniskowych, metabolizm glukozy fizjologiczny.
Węzły chłonne niepowiększone - metabolizm glukozy fizjologiczny.
Fizjologiczne wydalanie znacznika z moczem.

Układ kostny

Bez cech ognisk wzmożonego metabolizmu glukozy typowych dla procesu rozrostowego

Wnioski: Wynik badania bez cech choroby rozrostowej o wysokim metabolizmie glukozy. Zmiana w śródpiersiu przednim o miernie wzmożonym metabolizmie F-FDG (SUVmaks.FDG=2,3) - najprawdopodobniej pooperacyjna - do obserwacji."

Wcześniej markery miałem robione, w normie. Prosiłbym o komentarze..

Pozdrawiam !
Toluvel
 
Posty: 31
Rejestracja: 20 Lip 2011, 23:52

Re: Seminoma mediastinum

Postprzez Toluvel » 23 Cze 2012, 15:32

Hej, podbijam temat.

Po konsultacji z radiologami z Łodzi i dr Sarosiekiem jestem pod obserwacją (czyli w teorii nie mam obecnie aktywnej choroby nowotworowej), mam niedługo badanie kontrolne TK i zaczynam się stresować. Prosiłbym o odniesienie się do tego co napisałem.. po drodze zrobiłem usg jąder i jest ok, teraz markery + TK.

Pozdrawiam !
Toluvel
 
Posty: 31
Rejestracja: 20 Lip 2011, 23:52

Re: Seminoma mediastinum

Postprzez Toluvel » 25 Sie 2016, 09:27

Hej,

Nic nie pisałem bo nic się nie działo, wszystkie badania ok. Teraz zrobiłem teoretycznie ostatni TK w okresie 5-letnim i prosiłbym o komentarz - wizytę u onkologa mam dopiero za 2 tyg a nie chcę się bez powodu stresować ;]

Stan po operacji torakochirurgicznej usunięcia guza resztkowego śródpiersia. Szwy metaliczne w mostku. Prawa kopuła przepony wysoko ustawiona. Zmniejszona objętość płuca prawego. Szwy pooperacyjne na granicy śródpiersiowo-płucnej, niewielkie zmiany włókniste w segmencie 3-im, 4-tym i 5-tym płuca prawego. W zakresie opisywanych zmian włóknistych pojedyncze, bardzo drobne rozstrzenie oskrzelowe. Poza tym płuca bez zmian ogniskowych. Pooperacyjne zniekształcenie prawego zarysu śródpiersia, z poszerzeniem i nieregularnym kształtem prawego przedsionka. Poza tym serce wielkością w granicach normy. Pojedyncze węzły chłonne przedtchawicze do 9mm. Poza tym struktury śródpiersia bez istotnch zmian, bez cech adenopatii. W porównaniu do poprzedniego badania TK z dnia 19.03.2015 obraz bez istotnych zmian, bez cech wznowy. Wątroba i nadnercza w zakresie objętym badaniem bez zmian ogniskowych. Struktury kostne objęte badaniem bez uchwytnych zmian.


Opis badania to w zasadzie standard, który od mniej więcej 5 lat odczytuję co badanie, poza fragmentem: Pojedyncze węzły chłonne przedtchawicze do 9mm - to pojawiło się po raz pierwszy. Opis jest dla mnie o tyle niejasny, że teoretycznie "obraz bez istotnych zmian" w porównaniu do poprzedniego badania, a jednak jest wzmianka o tych węzłach. Pytanie: na ile mam się tym przejmować i czy ewentualnie coś z tym robić? Czy jeśli nie jest napisane, że są powiększone to może oznaczać, że tak po prostu było też wcześniej i po prostu tamci lekarze nie wspominali?

Aha dodam jeszcze, że badania krwi (morfologia, markery) wszystko w normie (tak jak przez ostatnich 5 lat) 8-)

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam wszystkich
Toluvel
 
Posty: 31
Rejestracja: 20 Lip 2011, 23:52

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 11 gości