Orchidektomia - Łódź

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez rusio18 » 21 Sty 2023, 16:13

Hej głową do góry będzie dobrze. Opowiem Ci na moim przykładzie. Miałem zabieg 21 grudnia.


Jak się przygotować do operacji? Czy powinienem wszystko ogolić na dole?

- tak ogol się cały, jest to wymagane przed operacja. Ale też będziesz miał komfort przy zmienianiu opatrunkow.

- Co najlepiej wziąć ze sobą do szpitala? Piżama? Szlafrok? Nie wiem czy po zabiegu nosi się normalne majtki czy z racji opatrunków itd. jest to niemożliwe?

Zabierz to w czym będziesz się czuł swobodnie. Ja miałem np spodnie dresowe i do spania krótkie spodenki też dresowe. Skarpeteczki bo czasami chłodno w nocki :) słuchawki chyba że ci nie przeszkadzają sąsiadowi chrapacze :) jeżeli bierzesz jakieś leki to też musisz zabrać. Zalecane są obcisłe majtki. Też ci się przydadzą i będziesz miał komfort. Opateunek nie jest aż taki duży ja co prawda miałem biopsje drugiego jądra więc miałem tych opatrunkow trochę więcej.


- Mam się stawić rano, prawdopodobnie będę miał już wynik posiewu moczu, który zrobiłem prywatnie, a który niby jest wymagany (info od sekretarki), ale lekarz mi potem mówił, że to najmniejszy problem. Niby mam być na czczo, ale nie wiem czy to w związku z tym, że jakbym nie miał, to będą mi robić posiew czy jakieś inne badania.

Tak będą ci robić kompleksowe badania, krew, mocz, ekg, cisnienie itd.


- A propos badań to co sprawdzają jeszcze przed operacją? Markery mam, ale pewnie powtórzą. I pewnie inne badania krwi?

Mi markerow nie robili miałem aktualne. Szpital zlecił mi później markery w 5,10 i 30 dobie po operacji.


- Rozumiem (mam nadzieję), że jakaś rozmowa/konsultacja z lekarzem i anestezjologiem przed zabiegiem to normalna sprawa?

Anestezjolog przeprowadza z tobą wywiad dotyczący przygotowania do zabiegu, chodzi o urazy, inne operacje, leki jakie przyjmiesz, na co chorujesz. To musi wszytsko wiedzieć żeby zastosować odpowiednie znieczulenie. Jeżeli będziesz miał jakąkolwiek infekcje lub będziesz chory to zabiegu raczej nie przeprowadza.



- A jak już przy anestezjologii? Czy znieczulenie ogólne czy jednak częściej podpajęczynówkowe? I czy jeśli podpajęczynówkowe, pacjent zachowuje przytomność? Czy to jest łączone mimo wszystko z jakimś usypiaczem?

Przeważnie podpajęczynówkowe, oczywiście że jesteś świadomy :) ale nie masz się czym stresować na sali operacyjnej jak trafisz na miła załogę jest mega miło.
Ja dostałem przed operacja magczna tabletkę tzw. Głupiego Jasia. Pamiętam wszytsko podczas operacji (prawie) bo tak mi się zdawało podobno w trakcie operacji usnąłem. I myślałem że zabieg trwał 15 minut :)


Tak wiec głową do góry. Wszytsko będzie dobrze. Trzymam kciuki
rusio18
 
Posty: 20
Rejestracja: 18 Gru 2022, 19:08

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez quasar » 21 Sty 2023, 16:59

Wielkie dzięki za odpowiedź. Myślę, że takie "faq" może być przydatne dla wszystkich.

Ja w sumie nie wiem czy bym wolał spać czy być na jawie w trakcie, to znieczulenie samo w sobie musi być dziwnym i chyba nieprzyjemnym uczuciem, skoro traci się władzę w ciele (czy tam nogach). No ale nic, co ma być to będzie. Najwyżej poproszę o dodatek w postaci wspomnianego głupiego Jasia.

Dzięki jeszcze raz.
quasar
 
Posty: 11
Rejestracja: 13 Sty 2023, 01:07

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez KGNB » 21 Sty 2023, 18:18

Odnośnie bielizny to według mnie lepszym wyborem będzie luźna bielizna niż obcisła. Cięcie będzie trochę niżej niż linia bioder więc luźne gacie można podciągnąć wyżej przez co żadna guma nie będzie uwierała ani uciskała
KGNB
 
Posty: 18
Rejestracja: 29 Wrz 2022, 22:03

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez tobson85 » 21 Sty 2023, 18:36

Mój urolog zalecił mi obcisła bieliznę, która może pomoc zapobiec tworzeniu się krwiaka pooperacyjnego. Nie wiem czy to zasługa właśnie tego, ale krwiaka żadnego nie miałem.

A co do premedykacji (tzw. glupi Jaś) to zazwyczaj się dostaje. Wtedy podczas znieczulenia podpajęczynówkowego niby wszystko wiesz ale masz wyrąbane ;)
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez miszcz » 22 Sty 2023, 14:39

Operacja to nic strasznego. Po operacji trzeba leżeć 24 godziny. Jedyne, czego należy się bać, to zespół popunkcyjny po znieczuleniu podpajęczynówkowym; naprawdę nic przyjemnego.

Po zabiegu rana będzie bardzo bolała, lecz szybko się zagoi. Bliźniaki, krwiakami i wrośniętymi szwami nie martw się na zapas.
miszcz
 
Posty: 757
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez KGNB » 22 Sty 2023, 17:03

Leżeć 24h?
A to ciekawe, ja gdzieś 7h po operacji dreptałem do toalety :lol:
KGNB
 
Posty: 18
Rejestracja: 29 Wrz 2022, 22:03

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez PanDarek » 22 Sty 2023, 19:40

Dokładnie. Ja po 24h byłem już w domu. W nocy normalnie siku w toalecie.
PanDarek
 
Posty: 47
Rejestracja: 24 Lis 2022, 14:02

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez miszcz » 22 Sty 2023, 23:06

Dziwne. Mnie kazali leżeć 24 godziny po operacji, żeby nie dostać zespołu popunkcyjnego. Pokornie leżałem, a i tak mnie złapało. Po pierwszej operacji też kazali leżeć 24 godziny (znieczulenie ogólne)
miszcz
 
Posty: 757
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez rusio18 » 23 Sty 2023, 18:24

Ja leżałem 8h po znieczuleniu żeby uniknąć bólu głowy i ogólnego złego samopoczucia. Po 8 godzinach mogłem zjeść i się napić.
Dlatego zdziwiłem się że musiałeś plackiem leżeć 24h.
rusio18
 
Posty: 20
Rejestracja: 18 Gru 2022, 19:08

Re: Orchidektomia - Łódź

Postprzez quasar » 29 Sty 2023, 18:11

Witajcie ponownie,

jestem już po zabiegu. U mnie były to 3 dni w szpitalu (ale pierwszy dzień to tylko badania, pobierania krwi, moczu, ponowne usg itd.). Drugi dzień był zabieg w znieczuleniu ogólnym, więc to też determinowało dłuższy pobyt, bo musiałem "odczekać". Znieczulenie zniosłem dobrze, praktycznie godzinę po zabiegu byłem już w pełni świadom z dobrym humorem (pewnie wynikającym z jakichś opiatów). Czułem, że mógłbym wstać i sobie pójść już godzinę po narkozie i operacji, ale pokornie leżałem parę godzin pod aparaturą monitorującą ciśnienie itd.

Potem z przeciwbólowych dostałem tylko lajtowy paracetamol i pyralginę w kroplówce. Trzeciego dnia rano byłem do wypisu. Teraz oczywiście jeszcze trochę pobolewa, ale już się obchodzę bez przeciwbólowych.

Tyle w kwestii samej orchidektomii, może komuś się przyda takie info.
---------------------------------------------------------------------------------------
Prosiłbym Was jednak o kilka porad:

1) Teraz czekanie około 2 tygodnie na wyniki histopatologii - czy jest sens robić cokolwiek do tego czasu? Powtarzać jakieś badania? Dla przypomnienia - markery wszystkie w normie (badane tydzień przed orchidektomią). W opisie TK miednicy, brzucha, klatki też wszystko okej (robione 5 dni przed orchi). Jest sens cokolwiek z tego powtarzać? Przed wizytą u onkologa?

2) Oczywiście potem onkolog. Mam plan napisać i zapisać się do polecanego tutaj dr. Sarosieka - i tu proszę o podpowiedź czy czekać na wyniki histopat. czy z racji być może odległych terminów już teraz pisać? Widziałem też, że polecano tu pewnią panią doktor z Łodzi (choć widziałem też kontrujące posty) - zna ktoś kogokolwiek z Łdz do polecania ze speców od rj? Może być na PW. Do dr. Sarosieka wybieram się tak czy inaczej, celem choćby potwierdzenia wytycznych.

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi i pozdrawiam wszystkich.
quasar
 
Posty: 11
Rejestracja: 13 Sty 2023, 01:07

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości