Chcę wiedzieć wiecej...

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez gabrysia1 » 30 Gru 2012, 22:12

dzięki za odpowiedź, faktycznie my zawsze byliśmy w poniedziałki i to jest koszmar, faktem jest również to że do tej pory jakoś to wszystko szło aczkolwiek trzeba było ich bardzo pilnować i wielu rzeczy żądać np PET-a ale teraz w tym nowym budynku to juz nic nie załatwisz bo nigdzie nie wejdziesz - nie ma klamek :lol:
my mamy gorszą sytuację bo trzeba za każdym razem gonic 200 km (po głupie skierowanie) więc co można robimy na miejscu u nas (markery, prześwietlenia) oczywiście za wszystko płacimy ale to ten sam koszt jakbysmy musieli tam jechać, mam nadzieję że wam pójdzie lepiej, najważniejsze że chłopaki zdrowe reszta to pikuś damy radę - bo fajne z nas babki :lol:
gabrysia1
 
Posty: 61
Rejestracja: 29 Mar 2012, 19:38

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez aloj65 » 30 Gru 2012, 22:41

Zgadzam się z Tobą Gabrysiu.Damy radę ,ale ile to nerwów przy tym. Pozdrawiam serdecznie :) Jola
aloj65
 
Posty: 78
Rejestracja: 29 Cze 2012, 13:40

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez aloj65 » 01 Sty 2013, 17:14

Witajcie w Nowym Roku 2013!
Mąż w poniedziałek ma TK ,ale od soboty ma infekcje górnych dróg oddechowych,katar,gorączkę. Bierze leki przeciwzapalne i antywirusowe. Z uwagi na sarkoidozę ma powiększone węzły chłonne w płucach (które na ostatnim TK zmniejszyły się). Czy ta infekcja może spowodować powiększenie się węzłów chłonnych w organizmie ? Chodzi o to, aby wynik nie został zafałszowany przez infekcję. Czy należy coś takiego zgłosić osobie wykonującej TK ? Pozdrawiam
aloj65
 
Posty: 78
Rejestracja: 29 Cze 2012, 13:40

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez troll » 01 Sty 2013, 17:33

Witaj,

Nie, badanie TK tak czy inaczej musi się odbyć. Wszystkie zmiany w obrazie TK będą analizowane zarówno przez lekarza radiologa (opis) jak i Waszego lekarza prowadzącego (wnioski). Nie ma znaczenia, czy jest infekcja czy nie, osoba wykonująca badanie i tak nic nie zmieni :)

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez aloj65 » 28 Sty 2013, 21:24

Witam !
Dzisiaj byliśmy na wizycie kontrolnej u p. onkolog i oczywiście po odbiór wyników.(Ważne dla osób leczących się w Szczecinie, że najpierw z dowodem trzeba zgłosić się do rejestracji. Mąż był dwukrotnie sprawdzany przez system w laboratorium i przy TK, ale tutaj też musiał być sprawdzony.)
Markery:
LDH 223 < 248
Beta HCG <0.1 0.00-2.00
Afp 2,46 0.00- 5,8

TK klatki piersiowej:
Generalnie węzły w śródpiersiu zmniejszyły w stosunku do poprzedniego badania.Płuca bez zmian.Obraz kt klp wydaje się być stabilny.
TK jamy brzusznej : obraz kt jamy brzusznej stabilny.
Ale tu przykra niespodzianka, bo mimo, że na skierowaniu było tk miednicy, to na wyniku jest napisane : miednica mała nie objęta badaniem.Chyba trzeba się dopytywać w czasie badania, czy na pewno jest robiony odpowiedni obszar.
Pani doktor zaproponowała badanie PET-CT sprawdzające leczenie, ale i węzły w klatce piersiowej.Od razu wysłano też fax-em skierowanie do Poznania do Euromedic. Może ktoś zna realia tej placówki, czyli jak długo się czeka na badanie,wynik itp
Wiemy też ,że terminy na wizyty w ZCO są bardzo odległe. Podobno do sierpnia są zapisy do niektórych lekarzy.
Pozdrawiam serdecznie.
aloj65
 
Posty: 78
Rejestracja: 29 Cze 2012, 13:40

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez troll » 29 Sty 2013, 00:47

Witam,

PET-CT nie służy kontroli po leczeniu/w czasie obserwacji!!

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez gabrysia1 » 29 Sty 2013, 13:31

witaj
my robiliśmy badanie pet w poznaniu w sierpniu 2012, skierowanie wyslano faxem i po ok 14 dniach zadzwonili podali termin że za 3 dni mamy przyjechać, pobyt tam trwał łącznie ok 5 godzin bo było spóźnienie nie dowieźli w tym dniu znaczników do badania ( ale najpierw przebranie w szlafrok, rozmowa z lekarzem, chyba jakieś nawadnianie tak jak w TK, a potem po ok 40 min podanie radioaktywnego znacznika i samo badanie tez ok 30 min. ) nikt tam się z niczym nie spieszy, wszystko idzie w żółwim tempie, zero ludzkiego podejścia, liczy się sztuka a za nią pieniądze, wynik po ok 3 tygodniach oczywiście jak to u nas gdzieś zaginął wysłany do domy (tak chcieliśmy) można tez odebrać osobiście ale to koszt dojazdu, natomiast wtedy jest szybciej - a co tam najważniejsze że wszędzie bylo czysto czego i wam życzymy
troll-u ale co ten wynik jest niemiarodajny teraz, czemu nie można zrobić Peta kiedy sie chce????
gabrysia1
 
Posty: 61
Rejestracja: 29 Mar 2012, 19:38

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez troll » 29 Sty 2013, 14:00

Witam,

Badanie PET-CT nie ma przewagi nad klasyczną tomografią komputerowa w obserwacji po leczeniu lub ścisłej obserwacji bez leczenia natomiast obarczone jest większą liczbą skutków ubocznych, nieraz odległych, niedostrzegalnych i niemierzalnych od razu po badaniu. Tak na prawdę zastosowanie PET-CT w czasie całego toku leczenia nowotworów jądra ogranicza się do oceny charakteru zmian resztkowych nasieniaka o wymiarze powyżej 30mm po leczeniu. Tylko w takim przypadku z badania PET można "wycisnąć" więcej niż z klasycznej tomografii komputerowej. Bardzo często PET-CT jest przedstawiane (szczególnie w mediach) jako cudowne narzędzie diagnostyczne za pomocą którego można wykryć nawet najmniejsze ogniska nowotworu a warunkiem użycia są tylko ogromne koszty. To bardzo duże przekłamanie rzeczywistości mające wpływ na postawę i nastroje pacjentów (opinie w stylu "PET jest taki cudowny a mnie lekarz nie chce go zapisać - pewnie już się nie opłaca mnie leczyć albo nie mam znajomości"). Przez takie pseudodziennikarskie "newsy" cierpią zarówno lekarze (na których wywiera się presję a niektórzy sobie z tą presją nie radzą) jak i przede wszystkim pacjenci (poczucie, że coś wspaniałego jest niedostępne). Nie ukrywam, że zdarzają się przypadki w których na przykład nie ma możliwości zastosowania badania PET-CT, niekiedy wewnętrzne zalecenia w szpitalu też mogą powodować decyzje o odstąpieniu od tego badania. To jednak bardzo mały ułamek przypadków i oczywista patologia. Natomiast fakty są nieubłagane. Badanie PET-CT nie wykrywa wszystkich nowotworów tylko te o dużym zapotrzebowaniu na "paliwo" czyli glukozę. Samo badanie to nic innego jak połączenie klasycznej tomografii komputerowej (CT) z dodatkowym wykrywaniem miejsc w których gromadzenie glukozy (specjalnie znakowanej radioaktywnym izotopem fluoru) jest znacząco wyższe (PET). A więc nie dość, że sama tomografia to szkodliwe promieniowanie jonizujące to jeszcze dochodzi dodatkowa ekspozycja na owe pochodzące z rozpadu izotopu fluoru. Wniosek jest jednoznaczny - PET-CT jest bardziej szkodliwy niż sama CT (tomografia komputerowa). Jednak jest to niewielki koszt w przypadku możliwości skutecznej diagnostyki. W nowotworach jądra (szczególnie w nienasieniakach a już najbardziej w potworniakach) PET-CT nie ma żadnego udowodnionego znaczenia diagnostycznego dlatego jego wykonywanie jest zaprzeczeniem zasad ochrony radiologicznej i mówiąc po ludzku jest bez sensu. Na pewno nie niesie ze sobą więcej użytecznych informacji niż tomografia komputerowa, w większości wypadków można sam wynik PET (czyli określenie miejsc, gdzie gromadzenie glukozy jest zwiększone) można wyrzucić do kosza.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez aloj65 » 29 Sty 2013, 18:44

Witam,
Dziękuję Trollu za wyjaśnienia. Faktycznie chyba badanie PET obrosło mitami. My nie stosowaliśmy żadnej presji , ani nie jest to nasza propozycja.Pani doktor chciałaby się upewnić ,że w płucach jest na pewno czysto.
Ten PET sugerowała już wcześniej.PET sugerowali mężowi też torakochirurdzy a także dr Sarosiek, ale przed podaniem chemii (karboplatyny) .Ja przeczytałam tutaj na forum że:
Badanie PET-CT może służyć do oceny odpowiedzi na leczenie nasieniaków ale tylko u ściśle wybranych chorych i w ramach leczenia w doświadczonym ośrodku.("must be" w leczeniu nowotworów jądra).
To mamy o czym myśleć. Pozdrawiam
aloj65
 
Posty: 78
Rejestracja: 29 Cze 2012, 13:40

Re: Chcę wiedzieć wiecej...

Postprzez aloj65 » 29 Sty 2013, 20:18

Oczywiście dziękuję też Gabrysi za wyjaśnienia. :) Wierzę,że każde pytanie,każde słowo umieszczone tutaj ma swój sens,bo przy okazji różnych przypadków ,można uzyskać istotne informacje.Te o badaniu PET zaskoczyły, ale może dobrze, że temat wypłynął ,bo znów jest więcej uświadomionych pacjentów.Pozdrawiam.
aloj65
 
Posty: 78
Rejestracja: 29 Cze 2012, 13:40

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości