Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez OdZ » 27 Maj 2013, 20:01

Witam serdecznie!
devilo napisał(a):Jedyne co jest poza normą z morfologii to:
%MONO 10,30% 2,70-8,00
#IG 0,020 10^3/ul 0,000 - 0,015
Co to oznacza?

MONO, to oznaczenie monocytów - komórek układu immunologicznego, których jednym z zadań jest utrzymywanie odpowiedniej ilości komórek prezentujących antygeny. Jeśli dobrze rozumiem oznaczenie IG, to chodzi o IgG czyli najczęstsze przeciwciała obecne we krwi (są produkowane przez inne komórki układu immunologicznego, czyli przez komórki B). Podwyższone wartości tych wskaźników mogą (ale nie muszą) świadczyć o odpowiedzi immunologicznej, czyli potocznie mówiąc, o infekcji, czy stanie zapalnym. Najlepiej będzie jeśli powtórzysz badanie za kilka dni (gdyż może to być również reakcja na stres czy inne czynniki środowiskowe).

Natomiast jeśli, jak to sugeruje Troll, zamierzasz serdecznie od nas pozdrowić Panią Doktor (zdrowia nigdy nie jest za dużo ;) ), to możesz w ramach "załącznika" przedstawić wyniki badania klinicznego z 2005 roku, w którym to oceniono skuteczność leczenia karboplatyną w miejsce radioterapii http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 360566984X Bardzo dobrym dodatkiem do tego artykułu jest kolejna praca http://www.nature.com/bjc/journal/v98/n ... 04280a.pdf w której to znajduje się następujący fragment:
Most notably, Oliver et al reported a randomised trial of 1477 patients demonstrating no inferiority of a single cycle of carboplatin as compared with para-aortic radio- therapy with respect to disease-free and overall survival. The trial has only reported 4-year follow-up data and although there are limited data on risk of late relapse and on long-term toxicity, in many UK centres the use of carboplatin for stage I seminoma now exceeds the use of radiotherapy. (stan na rok 2008; pogrubienie moje)


Moim zdaniem, obecnie, dość istotne jest aby uzyskać dokładniejszy hist-pat, gdyż (być może) możesz uniknąć nieprzyjemnego leczenia adjuwantowego.
Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie, bo to jest Twoje zdrowie i Twoje życie.

Pozdrawiam serdecznie!
Ostatnio edytowany przez OdZ, 27 Maj 2013, 20:21, edytowano w sumie 1 raz
OdZ
Ekspert
 
Posty: 17
Rejestracja: 18 Maj 2013, 03:52

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez daro » 27 Maj 2013, 20:18

Witaj, co za zbieg okoliczności, miałeś zabieg w tych samych dniach co ja, tyle, że mój był rok wcześniej.
Twój przypadek jest niemalże identyczny. Ja zdecydowałem się na obserwację i na razie tego nie żałuję. Po chemii badania kontrolne pokrywają się w harmonogramie z tymi na obserwacji, więc nie oszczędzisz ani na czasie, ani na stresie. Druga sprawa, która przekonała mnie do obserwacji to jakość życia jaka może być po chemii (skutki uboczne jak widzę już znasz).
Dodam, że pani onkolog nie namawiała mnie ani do chemii, ani do obserwacji, przedstawiła jedynie wszystkie za i przeciw. Wyjaśniła, dlaczego skłania się do obserwacji. Nie mogła jednak postawić się na moim miejscu i zadecydować za mnie. Decyzja należała przede wszystkim do mnie. Dodam, że na forum trafiłem kilka miesięcy po zabiegu, wiec Ty, masz niesamowity komfort bycia już na nim. Tu znajdziesz mnóstwo porad, wspaniałych ludzi, którzy pomogą Ci bezinteresownie. Niestety decyzję musisz podjąć sam, bądź z bliskimi.
Przede wszystkim, wbij sobie do głowy, że jesteś zdrowy - i tego się trzymaj. Jeśli zdecydujesz się na chemię, to pamiętaj, że to tylko pewien etap w Twoim życiu.
Życzę dużo wytrwałości i podjęciu słusznej decyzji.

Pozdrawiam.
daro
 
Posty: 91
Rejestracja: 01 Wrz 2012, 23:00

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez romi » 27 Maj 2013, 21:30

Witaj
Jeśli zdecydowałeś się na chemię, niezależnie od stanu zaawansowania (opis h-p), to jeśli w Krakowie możesz ją otrzymać, to załatw to tam. Dowiedz się tylko dokładnie czy leczenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami.
Zostało Ci niewiele czasu, teraz naprawdę musisz podjąć ostateczną decyzję.
A zmiana ośrodka to kwestia umówienia się na wizytę, także jeśli jesteś niezadowolony z lekarzy w Gliwicach to nie zastanawiaj się ani chwili.
Wrocław czy Warszawa to ośrodki w których takich problemów na pewno byś nie miał. Dlatego też między innymi są polecane na forum.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 08 Cze 2013, 14:10

Witam,

Mam uzupełnienie opisu hist-pat:

Lekarz dopisał:

" W rozpoznaniu histopatologicznym opisano istniejące zmiany morfologiczne co oznacza, że brak zatorów naczyniowych i nacieków w sieci jądra."

We czwartek byłem w CO w Krakowie, znowu spędziłem tam cały dzień, lecz tym razem owocnie. Rozmawiałem z dwoma lekarzami( dużo bardziej kompetentni niż "lekarki" w Gliwicach)

17.06 stawiam się na oddziale na podanie jednej dawki Karboplatyny, być może zostawią mnie na jedną noc. Wcześniej zlecili kolejne badania krwi.

Tak więc decyzja zapadła. Utwierdzam się w przekonaniu, że jest to dobry wybór i mam nadzieję, że nie będę tego żałował.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez romi » 08 Cze 2013, 22:52

Witaj
Tak jak zdecydowałeś, tak będzie. To Twój wybór, więc na pewno dla Ciebie najlepszy.
Według wytycznych kwalifikujesz się jednak do obserwacji.
Powodzenia
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 18 Cze 2013, 19:39

Witam,

Piszę z CO w Krakowie. Dzisiaj około 14.00 podano mi 1000mg karboplatyny, rozpuszczonej chyba w glukozie( o ile dobrze widzialem). Na etykiecie był napis: Carboplatin Actavis 1000mg ( Carboplatin 356)Na razie skutków ubocznych brak. Może dlatego ze przed podaniem wstrzykneli leki przeciw wymiotne.

Lekarze kompetentni jak i personel.

Zeszło już napięcie że mnie, oby w najbliższych dniach skutki nie były zbyt uciążliwe.
W razie potrzeby, będę pytał forumowych ekspertów.

P. S. Ciesze się również, że spotkanie forumowiczów się udało.
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez rostocker78 » 18 Cze 2013, 22:22

Ja jestem 5 dzien po karbo i jak narazie jest ok. Przez pierwsze 3 dni czulem sie na jak na kacu ale bez bolu glowy. Do tego len dopadl mnie straszny, z lozka nie ruszalem sie prawie ale nie dlatego, ze nie bylem w stanie ale dlatego, ze strasznie mi sie nie chcialo. Co do problemow zolodkowych i wymiotow to nic takiego nie wystapilo a wrecz przeciwnie, zalaczyl mi sie taki apetyty ze wymiatalem z lodowki wszystko co mozliwe, nawet produkty, ktore normalnie gnilyby sobie gdzies w kacie. Wiec glowa do gory...bedzie dobrze.
Awatar użytkownika
rostocker78
 
Posty: 76
Rejestracja: 21 Maj 2013, 21:00
Miejscowość: Bangkok

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez Diabeł » 19 Cze 2013, 08:58

Witaj,

grunt to pozytywne myślenie. Głowa do góry, wszystko będzie OK.

Pozdrawiam.
Diabeł
 
Posty: 75
Rejestracja: 16 Mar 2013, 23:31

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 21 Cze 2013, 10:12

Witam,

Dzisiaj już lepsze samopoczucie. W środę popołudniu wypisano mnie ze szpitala.

I tu mam pytania co do dalszych zaleceń:

Za 7 dni mam zrobić morfologię, jeśli wyniki będą złe, muszę się zgłosić do kliniki w Krakowie.

Za 2 m-ce mam zbadać krew pod kątem markerów i zgłosić się na kontrolę do kliniki.

Dostałem również skierowanie na TK jamy brzusznej i miednicy, które mam zrobić za 6 m-cy. I tu moje pytanie czy to nie za późno? powinienem zrobić tomografię wcześniej?

Czy powinienem zrobić też rentgen lub tomograf klatki piersiowej? Skierowania na rentgen nie otrzymałem.

Za jakieś 2 m-ce planuję tez zrobić USG drugiego jądra, wcześniej wyszły na nim żylaki powrózka niesiennego, nie wiem czy jest to groźne czy nie, ale wolę to kontrolować.

Proszę o odpowiedź na temat terminów i rodzaju badań kontrolnych.

Z góry dziękuję

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez m9nika » 21 Cze 2013, 10:33

Witam
devilo napisał(a):Dostałem również skierowanie na TK jamy brzusznej i miednicy, które mam zrobić za 6 m-cy. I tu moje pytanie czy to nie za późno? powinienem zrobić tomografię wcześniej?Czy powinienem zrobić też rentgen lub tomograf klatki piersiowej? Skierowania na rentgen nie otrzymałem.

troll napisał(a):Obserwacja
Obserwacja po leczeniu obejmuje badanie lekarskie, badania obrazowe (tomografię komputerową, RTG), oznaczenie poziomu biologicznych markerów nowotworowych (AFP, bHCG, LDH) u wszystkich chorych w określonych odstępach czasu przedstawianych w tabeli:
Nasieniaki: http://annonc.oxfordjournals.org/conten ... phic-4.gif
gdzie:
strategy - objęte postępowanie
surveillance - obserwacja
carboplatin - po chemioterapii karboplatyną
radiotherapy - po radioterapii
exam/markers - badanie lekarskie + oznaczenie wartości markerów (AFP,bHCG,LDH)
chest x-ray - RTG klatki piersiowej
CT abdomen - tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy małej

Z tym, że RTG klatki robi się w dwóch projekcjach.
pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości