Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 25 Maj 2017, 14:23

Witam wszystkich forumowiczów,

Mineło trochę czasu od mojej ostatniej wizyty na forum. Urodził mi się syn, więc jemu poświęcam mój wolny czas :)

Mineły również cztery lata od zdiagnozowania u mnie nasieniaka w staduim AI. Wziąłęm jednak jedną dawkę karboplatyny.

Od tamtego czasu wszystko w porządku. Robię regularnie badania tomograf + rentgen klatki.

Ostatnią tomografię jamy brzusznej i miednicy małej miałem w październiku 2016. Wszystko ok.

Mój lekarz onkolog zlecił wtedy mniej inwazyjne badanie USG jamy brzusznej na maj tego roku. Poniżej wynik:

Image

Lekarz onkolog zlecił tomografię jamy brzusznej. Poniżej wynik:

Image


Wizytę mam dopiero na 09.06 stąd proszę o opinię doświadczonych forumowiczów co oznaczają te wyniki? Czy może to być jakiś przerzut- nowotwór? Czy to coś innego? Jakie dalsze kroki mam podjąć?

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez mardeb76 » 25 Maj 2017, 14:41

Witaj,
Z olbrzymim, graniczącym z pewnością prawdopodobieństwem można założyć, że nie jest to zmiana związana z nawrotem nasieniaka. Przerzuty do tej lokalizacji są ultrarzadkie.
Dodatkowo czynnikiem limitujacym to ryzyko jest bardzo długi okres od zakończenia leczenia. W zasadzie nie można okreslic co to jest, ale zmianą hypodensyjną może być cysta, torbiel lub inna łagodna zmiana. Fakt, że nie jest ona widoczna po podaniu kontrastu wskazuje raczej na brak związku ze sprawami nowotoworowymi. Jedynym logicznym postępowaniem jest badanie kontrolne (może właśnie bardziej dokladne MRI) za 2 - 3 miesiące. Oczywiście gratuluję synka i dobrych wyników przez tyle lat. Wydaje mi sie, że możesz spać spokojnie. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 25 Maj 2017, 22:51

Dzięki Marcin za odpowiedź. Uspokoiło mnie to. Widzę że w twoich badaniach TK miałeś podobną zmianę na wątrobie.

Czy ktoś jeszcze z forumowiczów podziela opinię Marcina?
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez mardeb76 » 26 Maj 2017, 14:07

Cześć,
Czuję, że mój poprzedni post trochę Cię uspokoił, ale nie do końca przekonał :D. Zatem na Twojego maila, którego użyłeś podczas rejestracji na Forum przesłałem aktualne publikacje dotyczące łagodnych zmian na wątrobie oraz ich detekcji z wykorzystaniem technik obrazowych (USG, TK, MRI):
1.Mohammad Ali Husainy, Farhina Sayyed, Praveen Peddu, Typical and atypical benign liver lesions: A review. Clinical Imaging 44 (2017) 79–91.
2.Christos Skouras, Damian J Mole, Benign liver lesions. HEPATOBILIARY SURGERY (2014) 32:12, 648 – 654.
3.Gabriel C Oniscu, Rowan W Parks, Benign conditions of the liver. HEPATOBILIARY SURGERY (2011) 29:12, 627 – 631.
Jest tam opisanych co najmniej kilkanaście rodzajów zmian guzkowatych, które w pewnym okresie rozwoju może charakteryzować hypodensyjny charakter. Prawdopodobieństwo wystąpienia zmiany związanej z nasieniakiem jest właściwie zerowe, innej zmiany złośliwej jest bardzo małe, ale oczywiście obserwacja i czujność jak najbardziej wskazana. Twoja rejestracja na Forum była dość dawno i nie mam pewności czy ten adres e-mail jest dalej aktualny i czy z niego korzystasz :?: . Daj znać czy odebrałeś. Pozdrawiam, Marcin ;).
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 26 Maj 2017, 14:55

Cześć Marcin,

Odebrałem maila. Dzięki wielkie za obszerną pomoc w tym temacie.

Uspokoił mnie twój post także dzięki wielkie.

Wizytę mam 09.06 więc porozmawiam z lekarzem o dalszym kontrolowaniu/ diagnozowaniu tego "czegoś".

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 10 Lip 2017, 12:13

Witam.
Lekarz zlecił rezonans magnetyczny jamy brzusznej w związku ze zmianą.
Badanie zrobiłem w czwartek.
Nie mam wyniku fizycznie, bo jest w kartotece, ale lekarz sprawdził wynik i napisał mi że jest to naczyniak. Nic więcej nie wiem.
Wizytę mam 20.07 .
Czytałem że naczyniaki to nowotwory łagodne.
Czy jednak mam się czym martwić?
Zrobiłem również badanie krwi, próby wątrobowe i markery- wszystko w normie.
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez mardeb76 » 10 Lip 2017, 12:29

Cześć,
Tak jak przypuszczaliśmy to zmiana łagodna, nie ma się czym martwić. Nie ma to związku z rj. Jedynie co należy robić to obserwować tego naczyniaka w kolejnych obrazowych badaniach kontrolnych. Jeśli nie będzie rósł i nie będzie dokuczał, a jest to bardzo prawdopodobne, to nie ma potrzeby robić nic więcej. Trzymaj się, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 20 Lip 2017, 15:08

Witajcie,

Aby dopełnić formalności poniżej wklejam wynik MR oraz badań krwi, któe dzisiaj odebrałem.

Image

Image

W związku z zapisem: " Ze względu na nietypowy obraz w badaniu USG i TK wskazana wcześniejsza kontrola", mój lekarz dał mi skierowanie na USG, którę mam zrobić za 3 m-ce.

Być może zmiana jest za małą, aby jednoznacznie określić co to jest? Gdyż w opisie napisano iż obraz sugeruje naczyniaka.
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości