Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 17 Maj 2013, 15:14

Witam wszystkich,

Dołączyłem do grona "szczęśliwców" , których spotkał nowotwór jądra.

Chciałem tutaj opisać mój przypadek i zasięgnąć porad odnośnie dalszego leczenia. ( Jeśli taki temat i przypadek był już opisywany to przepraszam za następny )

Mam 29 lat. 11 kwietnia zrobiłem USG jąder które wykazało:

Image




Rekcja była szybka, następnego dnia zrobiliśmy markery:



Image



Przyjęcie do szpitala 16.04, zabieg 17.04. Oto karta informacyjna:



Image




Później 2 tygodnie czekania na wynik histo- patologiczny, wreszcie diagnoza:



Image



Z tymi wynikami zdecydowaliśmy się pojechać do kliniki w Gliwicach. Pani doktor oglądnęła wyniki i stwierdziła, że muszę zrobić tomografię jamy brzusznej i miednicy.
Udało mi się szybko załatwić tomograf i oto wynik:



Image



Wyniki tomografii odebrałem dzisiaj, a termin wizyty w Gliwicach mam na Poniedziałek, 20.05. Podczas rozmowy z Panią doktor, zasugerowała, że jeśli wyniki będą ok, to ona zaleca obserwacje lub naświetlania...

I tu pojawiają się moje wątpliwości...Chyba raczej nie chcę zostać przy ścisłej obserwacji, gdyż wiem, że co jakiś czas będzie wracała do mnie myśli, że jednak mogłem coś zrobić. Więc wybór jest między naświetlaniem a chemioterapią. Poczytałem trochę na forum i widzę, że polecacie chemię. Pani doktor poleciła naświetlanie pewnie dlatego, że jest radiologiem...

Z racji szybkich terminów pojechałem wczoraj do moje szpitala powiatowego spotkać się z onkologiem. Po oglądnięciu wyników stwierdził, iż polecałby obserwację lub chemioterapię karboplatyną. Mówi, że naświetlanie uszkadza również zdrowe komórki, które się nigdy nie zregenerują, a po chemii tak.

W Poniedziałek mam wizytę i nie wiem na co się zdecydować? Czy skonsultować się jeszcze z innym lekarzem w klinice w Gliwicach?

Jeszcze dodam, że nie mamy dzieci, a chcielibyśmy mieć :D

Proszę o wypowiedzenie się doświadczonych forumowiczów jaką drogę obrać, oraz przedstawienie jakiś za i przeciw.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez romi » 17 Maj 2013, 15:40

Witaj
Tak jak zauważyłeś na forum napisano sporo na interesujący Ciebie temat, także tylko szukać i czytać.
Twoja sytuacja jest bardzo komfortowa, ponieważ z racji bardzo niskiego stanu zaawansowania możesz wybrać obserwację (ok. 20% szans na nawrót), lub leczenie (ok. 3% szans na nawrót).
Opis histopatologiczny nieco skąpy, ale z całości badań wynika, że stan zaawansowania to IA
Jeśli chodzi o zalecenia to w takim przypadku jak Twój preferowana jest ścisłą obserwacja.
viewtopic.php?f=6&t=192
IA - ścisła obserwacja (w świetle najnowszych badań nie ma wskazań do leczenia uzupełniającego)
Pozostanie przy obserwacji nie zmniejsza szans na wyleczenie w przypadku nawrotu, a jest jedyną niepowtarzalna szansą na uniknięcie obciążającego leczenia, wymagana jest tylko duża dyscyplina związana z badaniami kontrolnymi. Zresztą po leczeniu również należy poddawać się kontroli.
Z racji tego że stwierdzono u Ciebie nasieniaka to w takim przypadku nie ma złego rokowania.
Jeśli natomiast pacjent nie ma możliwości dotrzymywania terminów kontroli, lub inne przyczyny przemawiają za leczeniem to wtedy chemioterapia 1 kurs karboplatyny AUC-7.
Naświetlanie w Twoim przypadku jest niepotrzebne, niewskazane i taka propozycja nie powinna się w ogóle pojawić. Twój lekarz onkolog wykazał się właściwą wiedzą, a pani doktor niech sama się naświetli :)
Poddanie się chemii wiąże się z wieloma uciążliwościami między innymi koniecznością odłożenia planów prokreacyjnych na dłuższy czas (co najmniej 2 lata). Zaleca się przed rozpoczęciem leczenia zdeponowanie nasienia w banku nasienia ze względu na możliwość wystąpienia niepłodności po leczeniu (najczęściej czasowej).
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez m9nika » 17 Maj 2013, 15:57

Witam
Ja dodam od siebie tylko to, że brakuje badań markerów nowotworowych (AFP, b-HCG i LDH), które należało określić po zabiegu mimo, że wcześniejsze były ok.
Jeśli zdecydujesz się na ścisłą obserwację, to dobrze byś był pod kontrola ośrodka referencyjnego.
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 17 Maj 2013, 18:52

Dzięki za szybkę odpowiedź romi :)

romi napisał(a):Pozostanie przy obserwacji nie zmniejsza szans na wyleczenie w przypadku nawrotu, a jest jedyną niepowtarzalna szansą na uniknięcie obciążającego leczenia, wymagana jest tylko duża dyscyplina związana z badaniami kontrolnymi. Zresztą po leczeniu również należy poddawać się kontroli.


Z jednej strony chciałbym uniknąć obciążającego leczenia, lecz z drugiej strony nie chciałbym nawrotu choroby( 20 % szans na to przy obserwacji).
Jeśli chodzi o badania kontrolne to dyscyplina jest i będzie, tym bardziej, że po leczeniu i tak trzeba się kontrolować. Jest to poważna sprawa dyscyplina musi być.

m9nika napisał(a):Witam
Ja dodam od siebie tylko to, że brakuje badań markerów nowotworowych (AFP, b-HCG i LDH), które należało określić po zabiegu mimo, że wcześniejsze były ok.
Jeśli zdecydujesz się na ścisłą obserwację, to dobrze byś był pod kontrola ośrodka referencyjnego.
Pozdrawiam


Z tego co wiem to nasieniaki nie dają wyników w markerach, ale może się mylę. Zapewne w najbliższym czasie zrobię markery.

Z drugiej strony planowaliśmy z żoną dziecko w tym roku...

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez m9nika » 17 Maj 2013, 19:17

devilo napisał(a):Z tego co wiem to nasieniaki nie dają wyników w markerach, ale może się mylę.

Zgadza się.
Z tym, że niezależnie czy wybierzesz obserwację czy leczenie chemią i tak podlegać będziesz kontroli/obserwacji (częstszej w przypadku obserwacji, mniej częstej w przypadku leczenia uzupełniającego) przez następne 5 lat. Gdyż tylko zmniejszasz ryzyko nawrotu choroby. Dopiero po tym okresie jeśli nie ma wznowy, to traktuje się osobę jako wyleczoną. Teraz jesteś osobą zdrową :)
Także należy przeprowadzać określone badania według schematów zgodnie z wytycznymi, i nie tylko dla oceny obserwacji ale i szybkiego wykrycia wznowy jeśli taka by wystąpiła (a nie musi).
Wybiegając w przyszłość przytoczę Ci kiedyś moje zapytanie do Troll'a
Troll napisał(a):
1. Skoro nasieniaki nie produkują markerów to jak wykryć wznowę? za nim będzie za późno, kiedy markery będą poza zakresem referencyjnym.

Obserwacja to markery + badanie lekarskie + badania obrazowe. Dopiero to wszystko pozwala wykluczyć lub rozpoznać wznowę.
2. Czy dobrze zrozumiałam, że najważniejszym markerem przy nasieniakach jest b-HCG?

Tak, nasieniaki produkują bHCG a zaawansowane także powodują wzrost LDH ale podczas nawrotu guz może produkować inne markery.

Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez romi » 17 Maj 2013, 19:59

Witaj
Jeśli planujecie dziecko w tym roku to daj sobie spokój z leczeniem, szczególnie że jesteś klasycznym przykładem pacjenta dla którego zaleceniem jest obserwacja.
Poniżej link, przeczytaj, pomyśl, rozważ za i przeciw.
viewtopic.php?f=9&t=271&p=6288#p6288
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez devilo » 18 Maj 2013, 10:18

m9nika napisał(a):Teraz jesteś osobą zdrową :)


To brzmi bardzo budująco :)

romi napisał(a):Witaj
Jeśli planujecie dziecko w tym roku to daj sobie spokój z leczeniem, szczególnie że jesteś klasycznym przykładem pacjenta dla którego zaleceniem jest obserwacja.


Tak chyba powinniśmy postąpić...lecz wiem, że psychika moja i żony będzie mocno pracować przez kolejne lata, jeśli zostaniemy przy obserwacji.
Jak wyczytałem po chemii prawdopodobieństwo wznowy to 2-3%, przy obserwacji- 20%. Być może jestem zbyt słaby psychicznie i 20% to dla mnie spore szanse... :?

Poczytałem jakie są skutki chemii.

Ale...
Jak szybko organizm odbudowuje wszystko co zniszczyła chemia? Nie mówię tutaj o płodności i kwestii dzieci( 2 lata)
Czy stopień wyniszczenie organizmu przy naświetlaniu i chemii w moim przypadku jest taki sam?
Czy racji stopnia zaawansowania IA dawka chemii będzie słabsza niż w przypadku IB?

Dziękuję za odp.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez acidtekk » 18 Maj 2013, 10:27

Postępowaniem z wyboru w twoim przypadku jest obserwacja, ja będąc w twojej sytuacji wybrałem karboplatynę, a teraz czekam na unormowanie organizmu i opóźniam przyszłe ojcostwo. Jak widzisz, są plusy i minusy leczenia uzupełniającego. Decyzje musisz podjąć sam, świadomy swojej decyzji;]

Pozdrawiam,
acidtekk
 
Posty: 262
Rejestracja: 28 Gru 2011, 13:10

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez romi » 18 Maj 2013, 11:50

Witaj
Dawka chemii jest zawsze indywidualnie wyliczana dla danego pacjenta i nie ma czegoś takiego jak słabsza czy mocniejsza. W przypadku nowotworów jądra dawki chemioterapeutyków są maksymalnie toksyczne, tolerowane przez organizm, ponieważ leczenie prowadzone jest z intencja wyleczenia i zminimalizowania szans na nawrót.
Radioterapia działa tylko na obszar naświetlany który jest dokładnie określony, czyli działa selektywnie. Natomiast skutki odległe mogą być nieprzyjemne (np. wtórne nowotwory). Stosowana u pacjentów starszych u których mogą już nie zdążyć pojawić się skutki odległe i u takich u których chemioterapia z różnych względów jest niewskazana.
Chemioterapia działa nieselektywnie, systemowo na cały organizm i jest zalecana przy tzw. chorobie uogólnionej, przy istniejących lub podejrzewanych przerzutach. W tym przypadku skutki odległe są mniejsze, lub ich brak, natomiast samo leczenie jest dość uciążliwe i dojście organizmu do pełnej sprawności po leczeniu trwa dość długi czas. Sama normalizacja morfologii może trwać nawet do pół roku.
Obserwacja jest tak ustawiona, żeby w przypadku nawrotu został on wykryty odpowiednio wcześnie a co za tym idzie szybko zastosowane leczenie które wtedy jest bardzo skuteczne.
Wybór należy do Ciebie, Twoja decyzja będzie wiążąca dla lekarzy. Przemyśl ją dobrze.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nasieniak- Seminoma, jakie dalsze leczenie?

Postprzez troll » 18 Maj 2013, 12:02

Witam,

Przede wszystkim to nie wiemy czy jest to pT1 czy pT2... Koniecznie trzeba poprosić histopatologa o doprecyzowanie opisu i określenie pT. Prawidłowy opis histopatologiczny musi zawierać określenie, czy nowotwór nacieka sieć jądra i naczynia limfatyczne i krwionośne.
W zależności od tego w CS IA postępowaniem z wyboru powinna być wyłącznie obserwacja. W CS IB - obserwacja, chemioterapia lub radioterapia wg Twojej preferencji (nikt nie może Ci nic narzucić ale musisz zostać rzetelnie poinformowany o każdej opcji).

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości