Tu testis - początkowe stadium

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Tu testis - początkowe stadium

Postprzez footballer7 » 16 Cze 2013, 18:47

Witam ;)

Moja historia zaczęła się 13.05.13 r. - wówczas udałem się na wizytę do urologa, zaniepokojony uczuciem twardszego lewego jądra. Stan ten utrzymywał się mniej więcej od 3 tygodni przed tą wizytą - początkowo objawy pasowały mi pod przepuklinę pachwinowo/mosznową, tymbardziej, że w międzyczasie zagrałem w dwóch meczach (po 3 miesięcznej przerwie w treningach), po których pobolewały mnie pachwiny. A przepuklina powstaje ponoć po nagłym wysiłku. Jednocześnie wyczytałem, że przy nowotworach jąder wcale nie muszę odczuwać bólu, a owe twardsze jądro ani razu mnie nie zabolało...

Diagnoza: guz jądra lewego... Muszę w tym miejscu przyznać, że trafiłem na urologa, który swoim zachowaniem zmienia obraz polskiej służby zdrowia (wizyta była w ramach NFZ). Powiedział, że to początkowe stadium, jednakże jądro trzeba szybko wyciąć. Wykonał kilka telefonów po swoich znajomych lekarzach i "załatwił" mi zabieg 4 dni później w szpitalu.

Wycięcie jądra przebiegło pomyślnie, zdążyłem się już nieco oswoić z tymi fatalnymi myślami, które krążyły mi po głowie. Ponownie humor zepsuł mi się przy wypisie ze szpitala - lekarz wraz z wypisem poinformował, że muszę zgłosić się na oddział onkologii, bowiem wyniki nie są za ciekawe. Markery AFP przed zabiegiem (16.05.13 r.) wynosiły 720,9 (norma 0,00-8,00), LDH IFCC: 167 (norma 135-225).
Dwa tygodnie później odebrałem wynik badania histopatologicznego:

Makroskopowo:
jądro lewe o wymiarach 4,5x3x2,5 cm ; powrózek 6 cm; guz w jądrze szaro-kremowy 3x2x2 cm.

Mikroskopowo:
Guz zarodkowy jądra z elementami:
carcinoma embryonale, yolk sac tumor, teratoma. pT1.
Cały guz umiejscowiony w jądrze, nie nacieka osłonki, najądrza i powrózka nasiennego. Linia cięcia powrózka wolna od zmian nowotworowych.

USG płuc: Widoczne pola płucne bez zmian ogniskowych.

Na wizytę u onkologa musiałem czekać 2 tygodnie, toteż nie tracąc czasu wykonałem kolejne badania.

3.06.13 r. Wykonałem ponownie badanie krwi, ze względu na AFP: 60,89 (norma 0,00-5,80)

5.06.13 r. Tomograf komputerowy jamy brzusznej:
Wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, trzustka, nerki oraz narzady miednicy malej prawidlowe. Nie widać powiększonych węzłów chłonnych.

11.06.13 r. - Wizyta u onkologa (WCO w Poznaniu). Onkolog zdecydował o ponownym wykonaniu badań krwi pod kątem biochemii.
Wyniki:
AFP: 29,3 (norma 0,00-7,00);
LDH: 153 U/L (norma 135-225);
HCG: 0,1 mIU/mL (norma 0,0-5,0)
.
Po zapoznaniu się ze wszystkimi badaniami profesor stwierdził, że 25.06.13 r. odbędzie się kolejne badanie krwi pod kątem AFP - jeśli markery wrócą do normy/spadną (nie zapamiętałem dokładnie) to wystarczy obserwacja...

Czy ktoś z forumowiczów/ekspertów miał styczność z podobnym przypadkiem - czy obserwacja jest wystarczająca? Jakie jest ewentualne ryzyko nawrotu itp...? Ufam onkologowi, którego spotkałem, jednakże w każdej sytuacji życiowej pragnę się upewnić czy wszystko jest na 100% OK.
Ostatnio edytowany przez footballer7, 16 Cze 2013, 23:25, edytowano w sumie 1 raz
footballer7
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Cze 2013, 18:08

Re: Tu testis - początkowe stadium

Postprzez m9nika » 16 Cze 2013, 19:30

Witam
Czy oprócz badań AFP miałeś robione inne markery nowotworowe b-HCG i LDH?, które są obligatoryjne przy diagnozowaniu raka jądra!
Obowiązkowa lektura tutaj: viewtopic.php?f=6&t=192
Czy miałeś określony stopień zaawansowania zgodnie z tym: viewtopic.php?f=15&t=8 ?
Dopiero po ustaleniu stopnia zaawansowania, można mówić czy wystarczy obserwacja, czy jest konieczne leczenie uzupełniające (chemioterapia).
Podwyższone AFP świadczy, że dalej trwa proces nowotworowy.
Nie wiemy również jakie są pozostałe markery. Jeśli miałeś robione w/w badania (b-hcg i LDH) to koniecznie uzupełnij swój wpis o nie.
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re:http://pl.wikipedia.org/wiki/N Tu testis - początkowe sta

Postprzez Adrian1975 » 16 Cze 2013, 19:39

cześć,
nie jestem ekspertem, tylko jednym z "jajcarzy"

z tego, co poczytałem, to masz nienasieniaka złożonego z kilku rodzajów utkania (raka zarodkowego, potworniaka oraz guza pęcherzyka żółtkowego).
patrz:
viewtopic.php?f=15&t=4

w nienasieniaku ryzyko wznowy jest większa niż w nasieniaku, stąd jest odmienne postępowanie z guzem.

proponuję poczytanie na obecnym forum następujących tematów, które powinny ci naświetlić sposób postępowania onkologa, by był zgodny z najnowszymi wytycznymi:

viewtopic.php?f=6&t=192

z wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nienasieniak

oraz baza zalecanych ośrodków onkologicznych:

viewtopic.php?f=6&t=160

Jak widzisz, Poznań nie należy do grupy zielonej a mapka powstaje nie na podstawie czyjegoś "widzimisię" tylko na podstawie doświadczeń tych dobrych i tych złych doświadczeń nas pacjentów.

wiedz o jednym, że ewentualne leczenie uzupełniające powinieneś zacząć do 8 tygodni od zabiegu, wysokie AFP, wg mnie, predestynuje Cię do leczenia uzupełniającego w postaci 2 kursów chemioterapii BEP (bleomecyna, etopozyt, cisplatyna).

pytaj jak najwięcej, tu otrzymasz odpowiedź

Adrian, 4 BEP, nasieniak
Adrian
seminoma testis PT1, 4BEP w DCO, obecnie pod kontrolą w Krotoszynie
Awatar użytkownika
Adrian1975
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1009
Rejestracja: 01 Paź 2012, 19:00
Miejscowość: Trzebnica,DLN

Re: Tu testis - początkowe stadium

Postprzez romi » 16 Cze 2013, 21:03

Witaj
Półokres rozpadu markera AFP wynosi około 7dni. W zasadzie AFP spada zgodnie z tym schematem, czyli za dwa tygodnie powinien być już w normie.
W badaniu histopatologicznym (zresztą nie do końca kompletnym viewtopic.php?f=15&t=431) stwierdzono guz złożony z kilku rodzajów nowotworów.
Minęły już 4 tygodnie od zabiegu.
Ponieważ leczenie należy rozpocząć maksymalnie 8 tygodni po zabiegu to można jeszcze obserwować jak zachowuje się AFP, ale później należy określić stan zaawansowanie i podjąć adekwatne do tego działania.
Jeśli będzie możliwa obserwacja to ryzyko nawrotu jest około 20%, po chemioterapii spada do około 3%.
Podaj proszę wartości markerów bHCG i LDH, to bardzo istotne przy określaniu stopnia zaawansowania. Jesli nie masz to zrób badania tych markerów jak najszybciej.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Tu testis - początkowe stadium

Postprzez footballer7 » 16 Cze 2013, 23:21

Przepraszam najmocniej. Otóż pominąłem wynik LDH i bHCG, bowiem myślałem, że tylko AFP określają "siłę nowotworu". W związku z tym podaję brakujące wyniki.

Przy wypisie ze szpitala nie mogę znaleźć wyniku bHCG, jednak jest LDH. Cytuję wypis:
"LDH IFCC: 167 (norma 135-225)"

bHCG znajduje się jednak wraz z LDH na wynikach ostatnich badań u onkologa:
"Gonadotrop. Kosmów.: 0,1 mIU/mL (norma 0,0-5,0)
Alfa-Fetoproteina: 29,3 ng/mL (norma 0,0-7,0)
Dehydrogenaza mleczanowa: 153 U/L (norma 135-225)"


Co do opinii nt. WCO w Poznaniu - widziałem mapkę ośrodków, wybrałem WCO ponieważ aktualnie mieszkam/studiuję w Poznaniu i tu miałem zabieg orchidektomii.
Ostatnio edytowany przez footballer7, 17 Cze 2013, 10:30, edytowano w sumie 1 raz
footballer7
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Cze 2013, 18:08

Re: Tu testis - początkowe stadium

Postprzez romi » 17 Cze 2013, 00:08

Witaj
No to sprawa jest na razie wyjaśniona.
W przypadku nowotworu jądra obligatoryjnie wykonuje się badania wszystkich trzech markerów. Pominięcie jednego z nich nie pozwala na określenie stopnia zaawansowania, a co za tym idzie określenia dalszej drogi postępowania. Czekamy na kolejne badanie AFP, ale niejako przy okazji wykonaj również bHCG i LDH.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Tu testis - początkowe stadium

Postprzez footballer7 » 17 Cze 2013, 00:51

Ja wykonując badania na własną rękę (3.06.13) zrobiłem tylko AFP, bo było podwyższone, zaś przy wypisie po zabiegu orchidektomii LDH było w normie. Przy kolejnych badaniach (25.06.13) będą wyniki wszystkich 3 markerów, bowiem będą one przeprowadzone w WCO (tam wiedzą, że trzeba wszystkie markery zbadać :D ).
A zakładając, że AFP wróci do normy oraz LDH i HCG pozostaną w normie, to jak to wygląda wg Was-ekspertów? ;)
footballer7
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Cze 2013, 18:08

Re: Tu testis - początkowe stadium

Postprzez poznaniak » 17 Cze 2013, 10:21

Witam,
i znowu nieekspert, ale wydaje mi się, że na mocy dotychczasowych wyników szykuje się obserwacja.
O prof. Wysockim (notabene bardzo młodym jak na prof.) słyszałem bardzo dobre opinie i historie, ale myślałem, że dostać się do niego na NFZ jest praktycznie niemożliwe. Dostałeś się do niego na NFZ? Pamiętasz, w jaki dzień (dni) przyjmuje w WCO?
Pozdrawiam i życzę pomyślnych wyników :)
poznaniak
Przyjaciel Forum
 
Posty: 353
Rejestracja: 14 Cze 2011, 22:13

Re: Tu testis - początkowe stadium

Postprzez footballer7 » 17 Cze 2013, 10:29

Cześć, z wizytą u profersora wyszło dość dziwna historia ;) Chciałem umówić się prywatnie, jednak prof. powiedział, że jego gabinet jest w remoncie i nie ma zastępczego i kazał przyjść o umówionej porze do szpitala, gdzie musiałem zarejestrować się i czekać wraz z pozostałymi. Możliwe, że to wizyta prywatna, tyle że w szpitalu i będzie trzeba coś uiścić przy następnej wizycie. Na to i tak jestem gotowy, bo sam chciałem zrobić to prywatnie, aby nie zwlekać z czasem i zrobić to jak najskuteczniej.
footballer7
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Cze 2013, 18:08

Re: Tu testis - początkowe stadium

Postprzez m9nika » 17 Cze 2013, 10:34

Witam
footballer7 napisał(a):Przy kolejnych badaniach (25.06.13) będą wyniki wszystkich 3 markerów

Badania markerów powinno wykonywać się co tydzień do ustabilizowania się wartości markerów.
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości