carcinoma embryonale

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: carcinoma embryonale

Postprzez tomson123 » 03 Wrz 2014, 11:42

Witam.
Na wstępie bardzo chciałbym Ci trollu podziękować za słowa wsparcia i rzeczową odpowiedz.
Mam pytanie: pisząc odnośnie badania PET-CT stwierdziłeś, że często daje wyniki negatywne, to tyczy mojej sytuacji, tak (nienasieniak)? I stąd generalnie przy nienasieniakach nie zaleca się badania PET. Ale biorąc pod uwagę u mnie PET i wzrost markera AFP lekarz stwierdził wznowę i zalecił chemioterapię
Wracając do pierwszego mojego 21-dniowego cyklu BEP i neuropeni to miałem robioną morfologię w 8 i 15 dobie. I tak 8 doba (11.08.14r) neutrofile: 3,65 [1,56-5,38], w 15 dobie (18.08.14r) neutrofile: 1,56, a w planowanym pierwszym dniu 2 cyklu BEP (25.08.14r) neutofile: 0,47 (lekarz stwierdził neutropenię i przesunął chemie o 1 tydz) .
A obecnie dostaję 2 cykl BEP ( dni 1-5.09.14r ), samopoczucie w miarę dobre ( ;) bywalo lepiej, ale i gorzej ). Ogólnie 2 cykl przechodzę lepiej (oby nie zapeszać-byle tak dalej :) )

Pozdrawiam.
tomson123
 
Posty: 22
Rejestracja: 22 Lut 2014, 07:19

Re: carcinoma embryonale

Postprzez romi » 03 Wrz 2014, 14:46

Witam
Badanie PET w przypadku nienasieniaków nie niesie więcej informacji niż "zwykłe" TK, a jest bardziej obciążające. Główną przesłanką wznowy w Twoim przypadku był wzrost AFP co ewidentnie było wskazaniem do chemioterapii.
Co do tolerancją leczenia to może być różnie, z reguły im więcej kursów tym każdy kolejny jest trudniejszy.
Powodzenia
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: carcinoma embryonale

Postprzez tomson123 » 28 Sty 2015, 15:39

Cześć.

Długo mnie tu nie było ;). Jestem już po chemioterapi, 3 cykle BEP. Jakoś dało się przeżyć. Najważniejsze, że choroba się cofnęła.
Chemię otrzymywałem w dniach 04.08.14r.- 06.10.14r. . We wrześniu 2014r. miałem TK jamy brzusznej i miednicy małej oraz markery. Wyniki badań dobre. Efekt leczenia: całkowita regresja po 2 cyklach

Od tego czasu praktycznie do końca roku nie miałem kontaktu z lekarzem. W połowie stycznia zrobiłem sobie markery, których wynik był dobry. W tym też miesiącu miałem TK klatki piersiowej i miednicy małej. I tu się bardzo zaniepokoiłem. Serce waliło mi jak młot. Na całe szczęście lekarz powiedział, iż nie ma się czym martwić, gdyż nic się nie powiększa, trzeba tylko dalej obserwować, a wynik TK jest normą po chemioterapii (znalezione zmiany są najprawdopodobniej martwicze). To mnie trochę uspokoiło, gdyż mininął praktycznie dopiero kwartał od chemioterapii...
Co myślicie na ten temat?

Oto kopia wyniku TK ze stycznia 2015r.:

skan 1.jpg
skan 1.jpg (163.56 KiB) Obejrzany 10437 razy


Pozdrowionka :)
tomson123
 
Posty: 22
Rejestracja: 22 Lut 2014, 07:19

Re: carcinoma embryonale

Postprzez tomson123 » 30 Sty 2015, 11:30

Witam
Nawiązując do mojego wcześniejszego wpisu z dnia 28.01.15r. powiem szczerze, iż trochę żałuję, że nie zdecydowałem się na chemioterapię zaraz po określeniu stopnia zaawansowania choroby, tj w lutym 2014r. W moim przypadku byłoby to uzasadnione i, patrząc na dalszy przebieg choroby, to byłby chyba lepszy tok leczenia. Fakt, miałem wybór: chemia lub ścisła obserwacja. Wybrałem to drugie- z wiadomych względów. Teraz jednak tego żałuję. Zastanawiam się, czy byłbym w lepszej sytuacji niż obecnie?!... bo przecież przez te ok pół roku choroba się jednak wciąż rozwijała rozwijała...
Powiedzcie szczerze, czy obecnie jestem w lepszej czy gorszej sytuacji niż zaraz po orchitektomii?
(prosiłbym także, aby ktoś dał mi jakąś poradę odnośnie mego wpisu z dn. 28.01.15r.)
Narka
tomson123
 
Posty: 22
Rejestracja: 22 Lut 2014, 07:19

Re: carcinoma embryonale

Postprzez troll » 03 Lut 2015, 12:47

Witaj,

Wybacz tak późną odpowiedź - musiałem przeczytać Twoją historię od początku a niestety nigdy nie było na to wystarczającej ilości czasu. Czy Twoje badania TK porównywane są z badaniami poprzednimi? Tzn zostawiasz opisy i płytki do porównania przy kolejnym badaniu? Uważam, że:
- Twoja obserwacja powinna zostać ZAPLANOWANA bo tego, co jest teraz planem nazwać nie można. Musisz mieć wykonywane regularnie badania obrazowe tj. TK brzuch i miednicy oraz TK klatki piersiowej (wskazanie - guzek płuca - badanie konieczne! w czasie obserwacji).
- Nie ma podstaw, aby uważać opisaną zmianę za coś niepokojącego. Musisz jednak skontrolować ją w badaniu kolejnym - za 2 miesiące. Oba badania (i najlepiej jeszcze poprzednie) powinny zostać porównane.

Nie masz prawa obwiniać się za podjęcie takiego wyboru. Twoja decyzja była słuszna, podjęta po analizie możliwych zysków i strat. Dałeś sobie szansę. Twoja sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż po orchidektomii. Przeszedłeś obciążające, trudne (zarówno fizycznie jak i psychicznie) leczenie, które, uwzględniając jego faktyczną, bardzo wysoką skuteczność, najprawdopodobniej dobiło wszystkie komórki nowotworu. Teraz pozostaje obserwacja. W każdym wypadku, tak małe, ograniczone zmiany można po prostu operować (bardzo pesymistyczny wariant) i pozwoli to u znacznej większości chorych na uzyskanie wyleczenia. Jedyne co mnie niepokoi to sposób prowadzenia obserwacji w Twoim przypadku. Nie masz chęci skonsultować się ze specjalistą polecanym na Forum?

Pozdrawiam serdecznie
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: carcinoma embryonale

Postprzez tomson123 » 05 Lut 2015, 00:21

Cześć.

Dzięki Trollu za odpowiedź. Potwierdziłeś w niej to, co mówił mój lekarz, więc się cieszę. Pytasz, czy badania TK porównywane są z badaniami poprzednimi? Odpowiedź brzmi- tak. Zawsze zostawiam opisy i płytki z poprzednich badań do porówniania przy kolejnym badaniu. Powiedz proszę, dlaczego piszesz, że moja obserwacja powinna być ZAPLANOWANA? Czy tak nie jest w moim przypadku? W mojej sytuacji lekarz zalecił badania TK jamy brzusznej i miednicy oraz klatki piersiowej co 3 miesiące, a także markerów co 1,5 miesiąca. Czy inny powinien być PLAN obserwacji w moim przypadku?
Leczę się w WCO w Gdańsku. Uważam, iż lekarz do którego jeżdżę jest bardzo dobry. Oczywiście znajduje się on na liście lekarzy polecanych na forum (zielony kolor mapki ośrodków onkologicznych). Dobrze jednak dodatkowo uzyskać potwierdzenie, że jestem prawidłowo leczony, gdyż stawka jest bardzo wysoka. Dlatego też myślę wybrać się też na konsultację do innego lekarza z polecanego na forum.
Dzięki raz jeszcze.

Pozdrawiam :D
tomson123
 
Posty: 22
Rejestracja: 22 Lut 2014, 07:19

Re: carcinoma embryonale

Postprzez tomson123 » 14 Maj 2015, 22:40

Witajcie!

Dotychczas wykononuję po chemioterapii markety co 1,5 mies (wychodzi 8x w roku) i tomokomputer co 3 mies (4x w roku). Wydaje mi się, że to jest za dużo.
Chciałbym się spytać, jak w moim przypadku powinna wyglądać prawidłowa obserwacja w latach 1-5 po chemioterapii? Co ile miesięcy mam wykonywać markery, tomokomputer i badania lekarskie? I czy mam wykonywać dodatkowo badanie RTG klatki piersiowej (jeśli tak, to co jaki czas)?


Z góry dzięki.
tomson123
 
Posty: 22
Rejestracja: 22 Lut 2014, 07:19

Re: carcinoma embryonale

Postprzez romi » 14 Maj 2015, 22:58

Witam
W pierwszym roku obserwacji tak częste badania to prawidłowe postępowanie. To pokazuje jak po chemioterapii reaguje organizm i czy nie dochodzi do nawrotu. Z biegiem czasu ryzyko nawrotu zmniejsza się i po dwóch latach jest już bardzo małe. Właśnie te pierwsze dwa lata są tak ważne i wtedy obserwacja jest najbardziej intensywna. W drugim roku tomografie będą już rzadziej, można wprowadzić dodatkowo badanie USG.
Badanie RTG jest zbędne jeśli wykonywane jest TK klatki piersiowej.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: carcinoma embryonale

Postprzez tomson123 » 29 Cze 2015, 15:03

Witam!

Po ostatniej wizycie u lekarza stwierdził on, że mogę od teraz wykonywać badania markerów i TK z mniejszą częstotliwością ( rok temu miałem chemioterapię 3 serie BEP).
Powiedział mi, że markery mogę wykonywać co 3 miesiące (4 razy do roku), a TK co 4 miesiące (3 razy do roku). Dodał również, że nie ma już potrzeby badania markeru LDH (tylko Beta-HCG i AFP). Czy to jest dobre postępowanie w moim przypadku?
Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie :)
tomson123
 
Posty: 22
Rejestracja: 22 Lut 2014, 07:19

Re: carcinoma embryonale

Postprzez romi » 29 Cze 2015, 20:52

Witam
Standardem jest wykonywanie badania wszystkich trzech markerów, także zasugeruj swojemu lekarzowi, żeby jednak te badania były wykonywane.
http://annonc.oxfordjournals.org/conten ... phic-5.gif
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości