Luki, nasieniak

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Luki, nasieniak

Postprzez luki » 31 Lip 2014, 18:20

Witajcie

Odebrałem właśnie opis dzisiejszego TK jamy brzusznej i miednicy małej. Proszę o Wasze opinie:

Badanie TK jamy brzusznej i miednicy małej przeprowadzono w technice spiralnej z dynamicznym podaniem kontrastu, grubość warstw 2,5mm.
Wtórnie wykonano rekonstrukcje wielopłaszczyznowe.

Cechy stłuszczenia wątroby, poza tym wątroba bez zmian ogniskowych, niepowiększona.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów, PŻW nieposzerzony.
Trzustka jednorodna, niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Śledziona, nadnercza i nerki prawidłowe.
Widoczne jest pogłębienie haustracji jelita grubego - wzmożona spastyka tego jelita.
Powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się.
Pęcherz moczowy o gładkich obrysach, gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne prawidłowe.
W obrębie tkanki podskórnej spojenia łonowego po stronie prawej widoczne jest pasmo o zwiększonej gęstości. Może odpowiadać zmianom pooperacyjnym.
Widoczne są pojedyncze, powiększone węzły chłonne w osi długiej (wymiar w osi długiej 15mm, w osi krótkiej 7mm po stronie prawej oraz podobny wymiar po stronie lewej).
Kości bez zmian ogniskowych.

Wnioski:
Stan po operacji usunięcia jądra prawego z powodu nasieniaka.
Stłuszczenie wątroby, pojedyncze, powiększone węzły chłonne pachwinowe (jeden po stronie prawej, jeden po lewej).
Prawdopodobnie zmiany pooperacyjne kanału pachwinowego prawego.
Poza tym narządy jamy brzusznej i miednicy małej w badaniu TK są w granicach normy.
luki
 
Posty: 55
Rejestracja: 21 Cze 2014, 11:22

Re: Luki, nasieniak

Postprzez romi » 31 Lip 2014, 18:55

Witam
Wszystko jest ok. Twoje rokowanie jest bardzo dobre.
Z tego co wcześniej pisałeś 29 byłeś umówiony na wizytę do dr Sarosieka. Czy byłeś, czego się dowiedziałeś?
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Luki, nasieniak

Postprzez luki » 31 Lip 2014, 19:06

Nie byłem gdyż w Częstochowie zaproponowali mi to samo leczenie, które proponował dr Sarosiek po przejrzeniu moich wynikiników. Zadzwonili do mnie i stwierdzili, że po konsultacji uznali jedną wlewkę karboplatyny za wystarczającą.
luki
 
Posty: 55
Rejestracja: 21 Cze 2014, 11:22

Re: Luki, nasieniak

Postprzez luki » 01 Sie 2014, 22:13

Przesłałem moje ostatnie TK dr Sarosiek, pisząc czy te węzły są niepokojące. Odpisał, że nie, są w granicach normy do 10mm w osi krótkiej oraz że można by zastosować dwie wlewki karboplatyny.
Porozmawiam z moją dr prowadzącą na ten temat w poniedziałek jak pojadę na wlewkę.
W sumie to wolałbym nawet dwie dawki AUC7 jeśli to miałby mi oszczędzić BEP w przyszłości.
Uważacie, że powinienem domagać się drugiej dawki AUC7 jeśli sami mi nie zaproponują?
luki
 
Posty: 55
Rejestracja: 21 Cze 2014, 11:22

Re: Luki, nasieniak

Postprzez m9nika » 01 Sie 2014, 23:42

Witam
Zastosowałabym się do zaleceń dr Sarosieka.
Co do wznowy to żaden lekarz nie da Ci 100% gwarancji, że po zastosowanym leczeniu do niej nie dojdzie, dlatego stosuje się leczenie uzupełniające, które ma na celu zmniejszenie tego ryzyka do minimum, czyli do ok. 2%.
Ponieważ na wznowę nie mamy wpływu, więc nie należy się tym zamartwiać na zaś, tylko trzeba być dobrej myśli i prowadzić rzetelną kontrolę po leczeniu.
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Luki, nasieniak

Postprzez luki » 04 Sie 2014, 18:59

Witajcie
No i jestem już po wlewie karboplatyny.
Póki co nic się nie dzieję ze mną niepokojącego.
Natomiast ja dostałem skierowanie na TK jamy i miednicy za 6 mieś, w przyszłym tygodniu mam zrobić morfologię krwi i dostałem dwie takie karteczki na badania krwi, o ile pamiętam to chyba mam za 3 miesiące zrobić na kontrolę za pół roku.
Co do drugiej wlewki to dr powiedziała, że nie mam wskazań do drugiej ale dla spokojności ducha mam iść na TK za 3 tyg (mam skierowanie) i jeśli coś tam się pokarze ale nie zniknie (np te węzły 7mm) to wtedy ewentualna druga wlewka.
BTW dostałem wypis dziś i mam w nim wpisane pt2N0M0 stan po operacji 25.06.14.
Jakieś sugestie co do tego postępowania? Może mam się o coś upominać? Coś zrobić na własną rękę?
luki
 
Posty: 55
Rejestracja: 21 Cze 2014, 11:22

Re: Luki, nasieniak

Postprzez romi » 04 Sie 2014, 23:47

Witaj
Wszystko ok, na razie nic więcej nie trzeba robić.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Luki, nasieniak

Postprzez luki » 26 Sie 2014, 21:08

Witajcie

W dniu wczorajszym miałem robioną TK jamy brzusznej i miednicy małej, od której CM Małgorzata uzależniło drugą wlewkę karboplatyny.
Opis poniżej.

Badanie TK jamy brzusznej i miednicy małej wykonano w technice spiralnej, przed i po dożylnym podaniu niejonowego środka kontrastowego metodą dynamiczną, grubość warstw 5 i 2,5 mm.
Wtórnie wykonano rekonstrukcje wielopłaszczyznowe.

Dane ze skierowania: Nasieniak jądra prawego. Stan po operacji i chemioterapii.

Badanie kontrolne - badanie poprzednie z dnia 31.07.2014

Wątroba niepowiększona, jednorodna o obniżonej gęstości, bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe, PŻW i żyła wrotna nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez widocznych w jego obrębie uwapnionych złogów.
Śledziona jednorodna, niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Trzustka dobrze odgraniczona, niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Oba nadnercza jednorodne, niepowiększone, obie nerki o prawidłowym kształcie, wielkości, położeniu i typie zakontrastowania w tętniczej fazie badania.
Oba UKM nieposzerzone, bez złogów.
Pęcherz moczowy cienkościenny, o gładkich obrysach.
Gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne prawidłowe.
Powieź okołoodbytnicza niepogrubiona, doły kulszowo-łonowe wolne.
W przestrzeni zaotrzewnownej, przyaortalnie widoczne są drobne węzły chłonne o średnicy do 5 mm.
Węzeł chłonny o średnicy 5 mm widoczne także w okolicy kątnicy.
W sąsiedztwie naczyń biodrowych po prawej stronie widoczny jest węzeł chłonny o średnicy 5 mm.
Powiększonych węzłów chłonnych w badanym zakresie nie stwierdza się.
Duże naczynie w przestrzeni zaotrzewnowej nie wykazują zmian.
Części kostne zobrazowanego zakresu prawidłowe.
W obrębie tkanki tłuszczowej okolicy podbrzusza po stronie prawej widoczne są nieregularne zagęszczenia tkankowe - blizny.
W ich sąsiedztwie widoczne są drobne węzły chłonne o średnicy do 5 mm.

Wnioski:
Cechy stłuszczenia wątroby.
Nieliczne niepowiększone węzły chłonne zaotrzewnowe oraz biodrowe po stronie prawej.
Zmiany pozabiegowe w powłokach podbrzusza po stronie prawej.
W porównaniu z badaniem poprzednim obraz jest stacjonarny.


Na to badanie skierowała mnie moja lekarz prowadząca (nie dr Huras) po moim pytaniu czy ze względu na pT2N0M0 będę miał jedną czy dwie wlewki karboplatyny.
Czy zdaniem ekspertów z forum powinienem dostać drugą wlewkę?
Czy macie jakieś uwagi co to powyższego opisu TK?
luki
 
Posty: 55
Rejestracja: 21 Cze 2014, 11:22

Re: Luki, nasieniak

Postprzez troll » 26 Sie 2014, 21:46

Witaj,

Podanie drugiej karboplatyny uzależnione jest wyłącznie od ośrodka, który leczenie ordynuje. Ponieważ CM Małgorzata jest małą poradnią, decyzja zależy właściwie tylko od dr Huras. Ani jedna ani druga decyzja nie będą złe, choć na świecie obserwuje się tendencję do podawania wyłącznie jednej karbo. Wg mnie na jednym kursie można poprzestać.

Pozdrawiam serdecznie
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Luki, nasieniak

Postprzez luki » 30 Sie 2014, 10:26

Ponieważ moja dr prowadząca jest na urlopie, w czwartek byłem na konsultacji u dr Huras. Zostajemy na jednej karboplatynie i w styczniu pierwsza kontrola.
luki
 
Posty: 55
Rejestracja: 21 Cze 2014, 11:22

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości