rak

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

rak

Postprzez mamaK » 08 Paź 2014, 11:44

Witam.U mojego syna tydzień temu zdiagnozowano nowotwór? jądra.W usg obraz wskazujący na zwłóknienie? wielkości 0,8x1,2cm,w badaniach beta hcg 83/norma do 3/. Syn jest po usunięciu jądra,czekamy na wynik hist-pat.Chyba są to najdłuższe 3 tygodnie w moim życiu. Według lekarza operującego zmiana nie naciekała na otoczkę ani powrózek nasienny.Mieszkamy w okolicach Olsztyna,gdzie jest onkologia.Poradźcie proszę gdzie udać się z wynikiem,żeby nic nie przegapić i zweryfikować to co powiedzą nam w Olsztynie.
mamaK
mamaK
 
Posty: 31
Rejestracja: 06 Paź 2014, 13:47

Re: rak

Postprzez troll » 08 Paź 2014, 12:01

Witaj,

Jeśli wyrazisz taką chęć, wklejając na Forum wszystkie informacje możesz otrzymać od naszych użytkowników pomoc w określeniu optymalnego postępowania, wyboru placówki medycznej, znajdziesz też odpowiedzi na swoje pytania.

W Olsztynie Oddział Onkologii jest w Poliklinice MSWiA - tzw. Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii w Olsztynie (http://poliklinika.net/oddzialy/chemioterapia-2), jednak nie jest to ośrodek, który ma doświadczenie w leczeniu nowotworów jądra. Może jednak przeprowadzić niezbędną diagnostykę i w ten sposób bardzo ułatwić konsultację u doświadczonego specjalisty onkologa klinicznego, który zajmuje się leczeniem nowotworów jądra. Nic nie szkodzi zarejestrować się w Olsztynie i porozmawiać.

Przeczytaj przede wszystkim ten temat:
viewtopic.php?f=15&t=192

Komplet badań do określenia stopnia zaawansowania klinicznego choroby powinien obejmować:
- oznaczenie poziomu biologicznych markerów nowotworowych (AFP, bHCG, LDH - wszystkie trzy! zawsze!) przed operacją.
- oznaczenie poziomu biologicznych markerów nowotworowych po operacji.
- oznaczanie poziomu biologicznych markerów nowotworowych po operacji co tydzień aż do unormowania lub ustabilizowania się ich wartości.
- wykonanie co najmniej TK jamy brzusznej i miednicy małej oraz RTG klatki piersiowej (TK klatki piersiowej trzeba wykonać jeśli w TK jamy brzusznej lub miednicy małej lub w RTG klatki piersiowej zobrazowane zostaną niepokojące zmiany - TK klatki piersiowej można wykonać również zamiast RTG klatki piersiowej - TK jest dokładniejsze)
- uzyskanie wyniku histopatologicznego jądra sporządzonego wg opisu stąd: viewtopic.php?f=15&t=431
- badanie lekarskie

Na podstawie określonego stopnia zaawansowania klinicznego należy ustalić dalsze postępowanie. Także teraz priorytetem jest szybkie zdobycie skierowań na tomografię brzucha, miednicy i klatki piersiowej i wykonanie tych badań (olsztyńska onkologia). Wynik hist-pat zapewne będzie do odebrania w Oddziale w którym wykonano zabieg. Markery również powinny zostać zlecone przez onkologa (a przed i po zabiegu przez urologa). Markery można wykonać również na własną rękę - odpłatnie w każdym większym laboratorium.

W razie jakichkolwiek pytań - służymy poradą.

Pozdrawiam serdecznie!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: rak

Postprzez mamaK » 08 Paź 2014, 13:07

Bardzo dziękuję za pomoc.Jutro pobieramy badania krwi.Spróbujemy też z tk -uzyskać skierowanie.
mamaK
 
Posty: 31
Rejestracja: 06 Paź 2014, 13:47

Re: rak

Postprzez mamaK » 10 Paź 2014, 21:50

w czwartek mój syn ma wizytę u dr Sarosieka,Jestem w szoku pracując w służbie zdrowia prowincjonalnej na Mazurach,że jest taki lekarz,który całym sercem się angażuje i odpisuje na maile z Afryki.Wiem że moje dziecko trafia w dobre ręce.Próbowałam uzyskać skierowanie na tk w Olsztynie ale odpaliła mnie pani rejestracji bo nie mam hist-patu.Poczucie bezczynności przez 3 tygodnie oczekiwania na wynik jest okrutne. Skąd się wziął taki lekarz,jest jak Mikołaj,zjawiskowy.Dziękuję za pomoc i kontakty.
mamaK
 
Posty: 31
Rejestracja: 06 Paź 2014, 13:47

Re: rak

Postprzez arek » 10 Paź 2014, 22:34

mamaK napisał(a):Jestem w szoku pracując w służbie zdrowia prowincjonalnej na Mazurach,że jest taki lekarz,który całym sercem się angażuje i odpisuje na maile z Afryki.

mamaK napisał(a):Skąd się wziął taki lekarz,jest jak Mikołaj,zjawiskowy

:D dokładnie!
Dodam tylko, że to nie jedyny taki brylant, którym rjforum może się poszczycić :)
Jesteście pod bardzo dobrą opieką, teraz wszystko już pójdzie z górki! ;)
Pozdrawiam!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: rak

Postprzez mamaK » 16 Paź 2014, 18:28

Syn dziś zrobił /15 dni po amputacji jądra/markery,beta hcg jest w normie,a było podwyższone /83/,reszta za 2 dni,ale one były w normie przed zabiegiem. W środę bedzie miał badania w Magodencie. Próbowałam dziś przyspieszyć wynik histopatologii w Elblągu.Żeby był do wtorku. Dziękuję za pomoc i dobre słowa.
mamaK
 
Posty: 31
Rejestracja: 06 Paź 2014, 13:47

Re: rak

Postprzez mamaK » 22 Paź 2014, 14:27

Dziś mój syn ma badania u dr.Sarosieka :D ,nie mamy jednak po 3 tyg.wyniku hist-pat. Zadzwoniłam dziś do el-patu i uzyskałam informację że preparety wymagają dodatkowego barwienia i mam dzwonić najwcześniej za 7 dni,o co chodzi?
mamaK
 
Posty: 31
Rejestracja: 06 Paź 2014, 13:47

Re: rak

Postprzez m9nika » 22 Paź 2014, 16:09

Witam
mamaK napisał(a):uzyskałam informację że preparety wymagają dodatkowego barwienia i mam dzwonić najwcześniej za 7 dni,o co chodzi?

Odpowiem cytując ...
Jak wskazuje praktyka w większości przypadków rozpoznanie można ustalić w oparciu o rutynowo barwione preparaty, jednak istnieją przypadki wymagające wykonania dodatkowych czynności- dokrawawania, przetopienia, dobrania materiału lub użycia barwień dodatkowych- histochemicznych lub immunohistochemicznych.

Żródło: http://www.patomorfologia-cmuj.pl/node/9
Widocznie wcześniej zastosowane barwienie było niewystarczające do oceny guza i muszą zastosować dodatkowe barwienie, a to wydłuża czas przygotowania preparatu.
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: rak

Postprzez mamaK » 29 Paź 2014, 07:34

Witam.
Mamy już wyniki tk.kp,jb,mm. W opisie:węzły chłonne jamy brzusznej i miednicy niepowiększone;widoczne granicznej wielkości dość liczne węzły chłonne:
-wnęki wątroby 11x9mm
-krezkowe dolne do 12x6 mm
-udowy wspólny lewy -14x7mm
I jeszcze -guzek podopłucnowy wielkości 4mm w segmencie 6PP niespecyficzny.
Reszta wg opisu jest prawidłowa.
Nadal nie ma hist -paru.
mamaK
 
Posty: 31
Rejestracja: 06 Paź 2014, 13:47

Re: rak

Postprzez mamaK » 29 Paź 2014, 07:39

Zapomniałem napisać że usunięte było lewe jądro.Dlaczego tak długo trwają badania histopatologiczne?
mamaK
 
Posty: 31
Rejestracja: 06 Paź 2014, 13:47

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

cron