Tu testis Gdańsk

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez m9nika » 19 Gru 2014, 12:01

Witam
Dlatego tak namawialiśmy Cię byś wcześniej udał się do onkologa. Zastanawia mnie skoro urolog stwierdził, że to poważna sprawa to czemu Ci skierowania na TK nie wydał? ale to takie pytanie bez odpowiedzi ..., cóż szkoda.
Tak jak pisze Romi ...
romi napisał(a):To czy sytuacja jest poważna będzie można ocenić dopiero wtedy, kiedy będą wszystkie badania.

Więc się tym na razie nie przejmuj, gdyż nie masz na to wpływu. Teraz wpływ masz na to, aby uzyskać skierowanie na badanie TK i znaleźć jak najkrótszy termin jego wykonania. Pamiętaj, że nie ma rejonizacji jeśli chodzi o badania TK, podzwoń po placówkach nawet w miastach oddalonych od Ciebie.
Poza tym
arek napisał(a): Warto podjechać osobiście do rejestracji i "po ludzku" porozmawiać o sprawie. Tam tez pracuje wielu wspaniałych ludzi i często potrafią zdziałać cuda w kolejkowej niemocy.
Warto, aby na skierowaniu było napisane "CITO!", to ważna informacja o tym, że badania musi odbyć się jak najszybciej. Z pewnością nie zawsze się uda ale warto spróbować. Po diagnozie wykręciłem 200 km zanim trafiłem na pracownię w której choć kolejki miały długość 2 miesięcy to udało mi się załatwić badanie na następny dzień.
Powtórzę: warto spróbować!

I nie zapomnij wykonać markerów za tydzień.
Pisz jeśli trafisz na jakieś trudności, może będziemy w stanie coś podpowiedzieć.
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez aszs » 19 Gru 2014, 12:20

Witam,
niestety pytałem dr. urolog co robiła mi badanie kontrolne, powiedziała żeby dostać się do onkologa i on na wszystko skieruje co trzeba. Poleciła mi nawet jednego, niestety on przyjmuje tylko w piątki przez 3 godziny, zarejestrowałem się na najszybszy termin u jakiegokolwiek onkologa jaki mieli i tak. Byłem dzisiaj u lekarza ogólnego zostawić wyniki krwi moczu, hist-pat i inne co zebrałem do tej pory żeby uzupełniła kartę i przy okazji pytałem czy jest w stanie skierowania wypisać albo jakkolwiek mi pomóc albo poradzić. Niestety po krótkiej rozmowie zdałem sobie że pani doktor ma bardzo ograniczoną wiedzę na temat tego nowotworu, ale też uważa że mogę spodziewać się leczenia uzupełniającego i radzi żebym spokojnie odpoczął w święta i udał się do onkologa, bo krótki termin i nic nie powinno się stać.

Ponieważ nie udało mi się wyciągnąć od nich skierowania tylko litanie pocieszeń usłyszałem, udałem się ponownie na badanie markerów na własny koszt, dla świętego spokoju. Plus tego taki że wyniki dostane prawdopodobnie jeszcze dzisiaj popołudniu.

Przy okazji z ciekawości, chciałem spytać czy dobrze rozumiem że pT2NxMx - a dokładniej NxMx oznacza że nie zostało to sprawdzone jeszcze? Zwykła lekarka z która rozmawiałem dzisiaj mówi, że gdyby coś dalej już były to by x'ów to nie było, a mi się dawało, że po prostu przez histo-patalogie jądra nie da się tego ocenić.

Będę próbował jeszcze dzisiaj zarejestrować się na tomograf w szpitalu gdzie idę do poradni onkologicznej, zobaczę co mi powiedzą.

Pozdrawiam, odezwę się pewnie z mam nadzieję dobrymi wynikami krwi :)
Awatar użytkownika
aszs
 
Posty: 36
Rejestracja: 10 Gru 2014, 20:22

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez romi » 19 Gru 2014, 12:44

Witam
No właśnie pani doktor mówi o czym nie wie.
NxMx oznacza, że nie da się w tym momencie określić zaawansowania przerzutów regionalnych i przerzutów odległych.
viewtopic.php?f=15&t=7
Będzie to można określić na podstawie badań obrazowych TK, dlatego to jest tak ważne.
Dopiero wtedy będzie można oznaczyć stan zaawansowania, a co za tym idzie sposób dalszego postępowania.
viewtopic.php?f=15&t=8
viewtopic.php?f=15&t=192
U lekarza POZ ani u urologa nic nie załatwisz - tylko onkolog. Ponieważ nie obowiązuje rejonizacja i nie potrzeba skierowania możesz umówić się z onkologiem gdziekolwiek chcesz.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez troll » 19 Gru 2014, 12:55

Witaj,

Z całym szacunkiem zarówno do Twojego lekarza rodzinnego jak i urologów to biorąc pod uwagę jak niewielka liczba onkologów klinicznych, którzy przecież są "wykwalifikowani" do leczenia tej choroby, posiada wystarczającą wiedzę i doświadczenie, więc jak wymagać tego od lekarza rodzinnego lub urologa. Ten pierwszy zapewne 1, 2, 3 raz spotyka się w swojej karierze z taką chorobą, drugi prawdopodobnie częściej ale obchodzi go tylko część zabiegowa. To właściwe, że zaniosłeś wyniki do rodzinnego bo owy powinien mieć wiedzę, że coś takiego się dzieje ale tylko tyle! Na tym ich rola się kończy.

Wg mnie powinieneś iść do onkologa klinicznego, który przyjmie Cie jak najszybciej tylko po skierowanie na tomografie i markery. Później już sam będziesz decydował, który (doświadczony i kompetentny) specjalista onkolog, wspólnie z Tobą, podejmie wiążące decyzje!

Wyjaśniając klasyfikację TNM:
pT2 - guz pierwotny zaawansowany T2 (opis w bazie wiedzy) oceniony przez patologa (pathologist - p) czyli na podstawie wyniku hist-pat
Nx - brak oceny regionalnych węzłów chłonnych - zostanie to uzupełnione po TK miednicy i jamy brzusznej (może być z literą c - clinical - ocena kliniczna, w tym przypadku - tomografia)
Mx - brak oceny obecności przerzutów odległych - zostanie to uzupełnione po TK klatki piersiowej (również może być z literą c)
S1 lub S0 - markery (S1 - podwyższone, S0 - w normie).

Pozdrawiam serdecznie!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez aszs » 19 Gru 2014, 13:30

Witam,

Dziękuje za odpowiedzi, czyli jest tak jak myślałem, wiem że nie powinienem spodziewam się po urologu a tym bardziej po lekarzu rodzinnym żeby takie rzeczy wiedział, ale i tak wiecie pewnie, że to jest irytujące jak Ci ktoś wmawia przeciwieństwo tego co jesteś pewien. Rozumiem, że ważne jest dostanie się jak najszybsze do onkologa i chyba nawet będę próbował załatwić coś przed tym 31 grudnia. Niestety wątpię, że jeszcze przed świętami będę miał szanse gdzieś się dostać. Póki co czuje się już dobrze, rana po orchidektomii się zagoiła, pierwsze markery wyszły w porządku, więc jestem dosyć spokojny i jakoś wytrzymam oczekiwanie. Jeżeli wyjdzie na to ze na wizytę pójdę dopiero 31 grudnia i nic z tego nie wyjdzie to zacznę rozglądać się za innym miejscem. Na szczęście udało mi się wszystko na studiach pozałatwiać jeszcze przed zabiegiem, tak że do końca stycznia nie muszę się niczym przejmować i mogę zając się badaniami i leczeniem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aszs
 
Posty: 36
Rejestracja: 10 Gru 2014, 20:22

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez aszs » 19 Gru 2014, 15:47

Markery z dzisiaj:
LDH 136 U/I (norma <250) Poprzedni wynik: 138
AFP 2.85 IU/ml (norma 0-5.8) Poprzednie wyniki - Tydzień temu: 5.12 Przed operacja: 11.38
bHCG 0.358 mIU/ml (norma <5 mIU/ml) Poprzednie wyniki - Tydzień temu: 1.79 Przed operacja: 108.4

AFP zdaje mi się że spada jak powinno, trochę nie jestem pewien bHCG.

Przy okazji, czy ktoś z okolic, albo znający realia byłby wstanie polecić jakiś ośrodek najlepiej pomorski, który wykonuje badania tomografem i ma dosyć szybkie terminy? Wstępnie w Gdyni powiedzieli mi, że na koniec stycznia bym dostał termin i tak chcą skierowanie żeby wiedzieć co wykonać. Więc na wszelki wypadek jak już będę miał skierowania to chce wiedzieć gdzie mógłbym się udać, trochę ośrodków wyszukałem już ale nie miałem jeszcze czasu zadzwonić wypytać o kolejki.
Awatar użytkownika
aszs
 
Posty: 36
Rejestracja: 10 Gru 2014, 20:22

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez aszs » 29 Gru 2014, 17:10

Po świąteczne markery: (porównanie z 19 grudnia)

LDH 142 U/I (norma <250) Poprzedni wynik: 136
AFP 1.82 IU/ml (norma 0-5.8) Poprzedni wyniki: 2.85
bHCG <0.1 mIU/ml (norma <5 mIU/ml) Poprzedni wynik: 0.358

Widać nie potrzebnie się stresowałem że te bHCG nie spadło wtedy do 0 :P

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
aszs
 
Posty: 36
Rejestracja: 10 Gru 2014, 20:22

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez aszs » 06 Sty 2015, 17:07

Mała aktualizacja:

[31.12.14r] Wizyta u Onkologa w Szpitalu Morskim. im PCK w Gdyni
Przyjęty zostałem przez już emerytowanego Pana doktora, ale znał się już trochę na rzeczy. W pierwszej kolejności przejrzał wynik hist-pat, krew, usg przed badaniem, szybko samemu pomacał węzły chłonne - stwierdził że jest wstanie wyczuć powiększenie w lewej pachwinie, ale może to być równie dobrze pooperacyjne, sprawdził też drugie jądro i powiedział że jest wszystko z nim OK, jak i z resztą sprzętu. Zapomniałem wziąć ze sobą kopii opisu RTG klatki piersiowej, ale powiedziałem że wszystko było ok. Od razu wypisał mi skierowanie na tomograf pisząc na nim na trzy różne sposoby, że ważne :) i powiedział że z taką mieszanką raków w guzie i podejrzanymi węzłami trzeba dla spokoju zastosować chemie uzupełniającą. Dostałem skierowanie do konsultacji w sprawie chemii i w doktor powiedział żeby się udać do rejestracji i jakiś termin brać.
Wizytę ustalono mi na 13.01.15r - u lekarza, który jest ordynatorem tego oddziału więc liczę że dobrze trafiłem.
Tomograf chcieli mi wykonać jeszcze tego samego dnia jak poszedłem do rejestracji (sylwester), ale że było już popołudniu to nie było czasu na to żebym przyjął kontrast itd itp więc dostałem pierwszy termin jaki był możliwy - 05.01.15r (jedyny wcześniejszy to był 02.01.15r, który był całkowicie zawalony ludźmi już)

[05.01.15r] Tomograf
W pierwszej kolejności dogadałem się z panią technik i doktor zajmująca się tomografia, że potrzebuje mieć ten wynik na 13.01 więc zostało mi obiecane, że będę mógł odebrać go już 12 stycznia żeby mieć na tą wizytę. Powiem szczerze, że nie wczytałem się w skierowanie na tomograf, zdawało mi się że wszystko jest z nim prawidłowo, jednak jak pokazywałem wynik RTG klatki piersiowej przed badaniem to powiedziano mi że nie będę miał wykonywanego tomografu klatki, jedynie wszystkiego na dole. Jednak już było za późno żeby coś kombinować i mogę jedynie liczyć, że potem mi się to źle nie odbije.

Mam też parę pytań:
1. Chemia uzupełniająca - rozumiem że spodziewać się 2xBEP, jeżeli tomograf coś pokaże to 3xBEP, bo chyba w moim przypadku nie ma przeciwwskazań do bleomecyny?
2. Z powodu świąt, spraw których musiałem załatwić jeszcze przed operacją nie znalazłem jeszcze czasu na wizytę w banku nasienia, mam zamiar udać się tam dopiero jutro. Dlatego mam pytanie czy Tomograf z kontrastem może mieć negatywny wpływ na nasienie? Spytam się tego też odpowiednie osoby jutro, jednak nie daje mi to trochę spokoju, że nie załatwiłem tego szybciej.
3. Jeżeli dobrze zrozumiałem lekarza u którego byłem, powiedział że możliwe że całą chemie będę mógł przyjmować ambulatoryjnie, bo mieszkam niedaleko - czy jest to realne? Zdawało mi się że przez parę dni powinno się na stałe przebywać w szpitalu
4. Czy brak wykonania TK klatki piersiowej to bardzo źle? Wiem że pewnie jest mała szansa na to że rak od razu przerzucił się do płuc... ale też mała jest szansa żeby mieć nowotwór jąder.
Awatar użytkownika
aszs
 
Posty: 36
Rejestracja: 10 Gru 2014, 20:22

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez romi » 06 Sty 2015, 17:26

aszs napisał(a):1. Chemia uzupełniająca - rozumiem że spodziewać się 2xBEP, jeżeli tomograf coś pokaże to 3xBEP, bo chyba w moim przypadku nie ma przeciwwskazań do bleomecyny?

Dokładnie tak jak napisałeś
aszs napisał(a):2. Z powodu świąt, spraw których musiałem załatwić jeszcze przed operacją nie znalazłem jeszcze czasu na wizytę w banku nasienia, mam zamiar udać się tam dopiero jutro. Dlatego mam pytanie czy Tomograf z kontrastem może mieć negatywny wpływ na nasienie? Spytam się tego też odpowiednie osoby jutro, jednak nie daje mi to trochę spokoju, że nie załatwiłem tego szybciej.

Nie ma wpływu, kontrast jest nefrotoksyczny dlatego zaleca się wypicie po badaniu większej ilości płynu, żeby ten kontrast wypłukać z organizmu.
aszs napisał(a):3. Jeżeli dobrze zrozumiałem lekarza u którego byłem, powiedział że możliwe że całą chemie będę mógł przyjmować ambulatoryjnie, bo mieszkam niedaleko - czy jest to realne? Zdawało mi się że przez parę dni powinno się na stałe przebywać w szpitalu

Rzadko praktykuje się taki sposób przyjmowania chemii ze względu na skutki uboczne które trudno jest przewidzieć w konkretnym przypadku. U jednych mogą być minimalne, u innych bardzo uciążliwe. lepiej chemię przyjmować stacjonarnie, mając przez ten czas zapewnioną opiekę lekarską.
aszs napisał(a):4. Czy brak wykonania TK klatki piersiowej to bardzo źle? Wiem że pewnie jest mała szansa na to że rak od razu przerzucił się do płuc... ale też mała jest szansa żeby mieć nowotwór jąder.

Jeśli będzie taka potrzeba zostanie wykonane TK klatki piersiowej. To kolejne obciążenie organizmu ale jeśli okaże się że tego nie potrzebujesz to Twoja wygrana.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Tu testis Gdańsk

Postprzez troll » 06 Sty 2015, 18:38

Witaj,

Preferowanym sposobem postępowania jest wykonanie TK klatki, brzucha i miednicy przynajmniej celem określenia stopnia zaawansowania klinicznego choroby. Wynika to z faktu, że można maksymalnie dokładnie ocenić stan narządów w tych krytycznych w leczeniu nowotworów jądra lokalizacjach i ustanowić punkt odniesienia do porównania w przyszłości. Jeśli zostało zrobione RTG klatki piersiowej w dwóch projekcjach a TK brzucha i miednicy nie wykaże niepokojących zmian to będzie to również prawidłowy zestaw badań dla określenia stopnia zaawansowania klinicznego choroby. Oczywiście liczymy na IB (pT2 N0 M0 S0) i w takim przypadku postępowaniem z wyboru będzie chemioterapia uzupełniająca - 2 x BEP. Jeśli w TK brzucha i miednicy ujawnią się zmiany podejrzane o przerzuty to chemioterapia będzie obejmować 3 kursy BEP a dodatkowo trzeba będzie wykonać TK klatki piersiowej celem potwierdzenia, że w tych lokalizacjach nieobecne są zmiany niemożliwe do uwidocznienia w RTG.

Pozdrawiam serdecznie!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 43 gości