Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez ktos » 29 Sty 2015, 21:05

Napisałam prywatną wiadomość do doktora Sarosieka. Boję się, że czas działa zdecydowanie na naszą niekorzyść więc nie ma chyba czasu na drogę przez rejestrację. A jeśli chodzi o rejestrację Magodentu to muszę powiedzieć, że dziś dodzwoniłam się za pierwszym razem bez żadnego problemu tylko niestety jako pacjent pierwszorazowy mogę podobno skorzystać jedynie z pierwszego wolnego terminu u lekarza, u którego takowy termin w poradni wypada.. czyli nie mogę poprosić o najbliższą wizytę u danego lekarza a jedynie o najbliższą wizytę w poradni i lekarz przydzielany jest hmm "losowo", a później mogę próbować przenieść się do doktora którego wybiorę.. tak to przynajmniej zrozumiałam chyba po prostu zaczął działać jakiś przepis z pakietu onkologicznego..
ktos
 
Posty: 39
Rejestracja: 23 Sty 2015, 22:52

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez JurekO » 29 Sty 2015, 23:34

Hej,

Nie wiem, czy to pmoże ale była taka sytuacja (pisze w imieniu męża), że będąc jeszcze w COI na konsultacji, dostaliśmy informację, że trzeba szybko operować ale termin na Roentgena był zbyt odległy, więc w panice złapałam za telefon i wykręciłam prosto do dr Sarosieka (masz numer w bazie wiedzy). Facet, nie dość, że odebrał i spokojnie ze mną pogadał to jeszcze tego samego dnia zaprosił na wizytę. Nie zastanawiałam się wtedy nad tym ale przyjął nas chyba między pacjentami. Wyszedł z gabinetu i poprosił "tego młodego pana", a na korytarzu mnóstwo chorych.
Kolejność była taka: Telefon do Pana Doktora, rejestracja juz na miejscu z zaznaczeniem, ze my z forum i pod gabinet do dr Sarosieka (jak bylismy juz w Magodencie o jeszcze raz zadzwoniłam do Pana Doktora), a potem juz prosto pod jego gabinet.
Ja nie wiem jak to teraz wygląda po wdrożeniu pakietu onko., my byliśmy w październiku ale warto spróbować.
W tej całej walce nauczyłam się jednego, nigdy nie odpuszczać z szukaniem pomocy.
Powodzenia, trzymam za Was kciuki, aż sinieją,

Żona Jurka
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez Neo » 30 Sty 2015, 00:39

Witam. My pisaliśmy na początku stycznia do dr Sarosieka i odpowiedź była z reguły następnego dnia. Odpowiedział na każdego maila. Wizytę nam wyznaczył też bardzo szybko, tylko u nas nie było aż tak nagłej sytuacji. Pacjenci pierwszorazowi wg rozpiski wiszącej na drzwiach są przyjmowani we wtorki od 16. Ale myślę że z uwagi na powagę sytuacji was ten termin nie dotyczy, tzn szybciej Was przyjmie. Nam dr sam założył kartę i wyznaczył termin leczenia. Trzymamy kciuki.
Neo
 
Posty: 31
Rejestracja: 22 Sty 2015, 22:36

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez troll » 30 Sty 2015, 01:53

Witaj,

Uromitexan (mesna) nie jest cytostatykiem. Wobec tego nie wpływa na czas podawania czynników wzrostu kolonii granulocytów G-CSF. Generalnie Neulasta (i inne leki typu G-CSF) nie są pozbawione wad. Więcej! Mają więcej wad niż mogłoby się wydawać, nieraz jednak (tak jak w przypadku istotnie mielotoksycznej chemioterapii) możliwe do uzyskania zalety przeważają nad tymi wieloma wadami... Do wad należy także sytuacja, kiedy wyrzut niedojrzałych granulocytów nie jest możliwy ponieważ ich zapas w szpiku jest na wyczerpaniu. Po tak intensywnej wcześniejszej chemioterapii taka sytuacja jest możliwa. Postępowaniem powinno być wznowienie podawania Neulasty przez jeszcze jakiś czas.

Wzrost AFP może mieć swoją przyczynę w rozpadzie guza, dzieje się tak jednak zwykle podczas chemioterapii pierwszego rzutu, kiedy dużych rozmiarów guz zaczyna gwałtownie obumierać pod wpływem działania cytostatyków. W chemioterapii drugiego rzutu taka sytuacja praktycznie nie ma miejsca ponieważ wcześniejsza terapia doprowadziła do istotnej cytoredukcji. Jedno badanie nie jest na pewno wiążące i musi zostać powtórzone. Okres działania cytostatyków nie kończy się w momencie zaprzestania ich podawania i pójścia do domu - leki działają jeszcze jakiś czas zgodnie z kinetyką ich eliminacji i czas ten jest indywidualny i charakterystyczny dla każdego z leków. Warto jednak zauważyć, że wzrost pozostaje niepokojący i musi zostać skontrolowany.

Operacja praktycznie może wchodzić w grę tylko w momencie, gdy ostatecznie zostanie potwierdzony brak skuteczności chemioterapii TIP. Praktycznie jednak rzecz ujmując, w związku z bardzo dużą rozległością zmian w organizmie sprzed leczenia - pozostaje kwestia które zmiany wyciąć i jak wpłynie to na postęp choroby. Niemożliwe jest usunięcie wszystkiego - jest to realnie i technicznie niewykonalne. Usilnie sugerowałbym wykonanie TK głowy - wzrost AFP może pochodzić z zajęcia OUN do którego cytostatyki podawane w drugim rzucie nie penetrują we właściwych stężeniach. Wtedy postępowaniem z wyboru byłoby włączenie dodatkowo radioterapii. To tylko moje domniemania ale uważam za zasadne zasugerowanie takiego postępowania lekarzowi. Konsultacje z drem Sarosiekiem i dr Skoneczną w takim przypadku uważam za konieczność.

Więc - podanie kolejnych dawek Neulasty, antybiotykoterapia o szerokim spektrum jako prewencja zakażenia w neutropenii, powtórzenie AFP, TK głowy, konsultacja ze specjalistami z innych ośrodków.

Pozdrawiam serdecznie!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez ktos » 30 Sty 2015, 06:32

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi dzis z samego rana zaczniemy znow dzialac.. co za podstepne chorobsko :(
ktos
 
Posty: 39
Rejestracja: 23 Sty 2015, 22:52

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez ktos » 30 Sty 2015, 06:48

Trollu - bardzo dziękuję za pomoc i fachowe porady. Nurtuje mnie jednak to jak to jest możliwe ze skoro BEP dzialal takdobrze to czemu TIP mialby przeleciec przez organizm "jak woda" i nic nie wskorac tylko narobic skutków ubocznych :( od wczoraj maz się jeszcze skarży ze boli go rzuchwa.. co to moze byc? Mozliwy jest jakis przerzutdo kosci w tym miejscu? Węzły nie sa powiększone wiec wnioskuje ze tez nie sa zajete.. :(
ktos
 
Posty: 39
Rejestracja: 23 Sty 2015, 22:52

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez ktos » 30 Sty 2015, 07:29

I jeszcze zapytam wprost - kiedy dokładnie nalezy podac neulaste? Czy podanie jej z opóźnieniem tzn nie 24h po chemii tylko jakies 36-48 godz po chemii moze spowodować trudności w odbudowie bialych krwinek? Zmierzam w strone tego ze jezeli TIP jest tak bardzo mielotoksyczny to moze nalezy podac neulaste dokładnie 24h po chemii kiedy krew jest jeszcze wmiare dobra i ilosc granulocytow jest na lepszym poziomie? I wtedy łatwiej byloby ja odbudowac niz przy podaniu neulasty z opóźnieniem kiedy nie ma wystarczajacej liczby granulocytow i organizm nie ma możliwości ich wyrzutu do krwi? Byc moze moje pytanie jest malo inteligentne - nie znam dokładnie mechanizmu wyniszczenia i odbudowy krwi. Chciałbym sie jednak zabezpieczyc na przyszłość przed ewentualnymi bledami ze strony personelu puelegniarskiego w szpitalu w ktorym sie leczymy. To chyba w miare dobra placowka ale chyba nie ma duzego doświadczenia w raku jadra. Zresztą pielegniarki same przyznaja ze u nich ten tip to jakas nowosc i tego jeszcse nie mialy.. zastanawiam sie jeszcze ze moze cos zle bylo podane.. przy tipie lecialy czesto dwa leki razem.. np ifosfamid i uromitexan.. mozna tak? To normalne? Nie wykluczaly sie te dwa skladniki jakos?
ktos
 
Posty: 39
Rejestracja: 23 Sty 2015, 22:52

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez ktos » 30 Sty 2015, 08:15

A kiedy należy stwierdzić ze chemioterapia tip jest niedkuteczna? Zaczyna się w ogole drugi cykl czy potwierdza sie to w badaniach krwi i obrazowych jeszcze przed rozpoczęciem drugiego cyklu?
ktos
 
Posty: 39
Rejestracja: 23 Sty 2015, 22:52

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez Słoń » 30 Sty 2015, 14:50

Hej,
1. sytuacja jest faktycznie bardzo trudna – rady internetowe mają ograniczona wartość;
2. w chwili obecnej z dużym prawdopodobieństwem rozwija się gorączka neutropeniczna, która wymaga pilnego leczenia (antybiotyki, środki przeciwgrzybicze, często czynniki wzrostu i inne leki). Zatem – szybko do szpitala.
3. wzrost AFP jest niepokojący – ale na spokojnie trzeba wynik powtórzyć przed drugim tipem i ewentualnie sprawdzić w badaniach obrazowych czy nie dochodzi do jakiejś szybkiej progresji.
4. w mojej opinii (nie badałem pacjenta!) chemioterapia wysokodawkowana z przeszczepieniem szpiku wchodzi w grę wtedy, gdy uzyska się bardzo dobrą remisję programem TIP. I wtedy – w jakiejś konstelacji np. z wycięciem zmian resztkowych – można rozważyć takie postępowanie konsolidujące. W przypadku choroby progresywnej na TIPie - wartość leczenia wysokodawkowanego jest bardzo ograniczona. Wtedy opcjĄ jest niestety leczenie raczej o charakterze paliatywnym – np. trzeciorzutowe programy z gemcytabiną i oksaliplatyną, albo jakieś kombinacje zawierające daktynomycynę, MTX, cyklofosfamid itp. Zmiany w kośćcu – do radioterapii.

słoń
Słoń
Ekspert
 
Posty: 131
Rejestracja: 30 Wrz 2011, 10:23

Re: Guz śródpiersia - YST z przerzutami

Postprzez ktos » 30 Sty 2015, 15:57

Dziękuję Słoniu za odpowiedź. Mężuś ma wdrożone leczenie przeciwko goraczce neutropenicznej i jest obecnie w szpitalu na izolatce. Dzis sa juz pierwsze oznaki poprawy - ogolna wartosc WBC wynosola wczoraj 1*10^3 a dzis mamy 2,7*10^3. Neutrofile wczoraj 0.01*10^3 a dzis 0.79*10^3. Spadly troche plytki krwi z 44 tys do 38 tys.. nie wiem dlaczego.. pozostaje nam w dalszym ciągu czekanie. Pytalam lekarza czy mozemy zrobic TK mozgowia ale powiedzial mi ze nie ma do tego żadnej podstawy i nie ma takiej potrzeby. A sami tez tego prywatnie nie zrobimy bo maz jest na izolatce.. takze czekamy.. to oczekiwanie jest straszne :(
ktos
 
Posty: 39
Rejestracja: 23 Sty 2015, 22:52

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

cron