carcinoma embryonale - Arek

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez arek » 26 Cze 2012, 14:28

Powiem Ci C62, że miałem takie wrażenie...
Trollu, dieta była następująca: jadłem to, na co miałem ochotę, a przy tym piłem też pewne ilości ulubionego piwka... Trzeba się wziąć za siebie :)
Mam nadzieję, że testosteron powróci do właściwego poziomu.
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez edal » 27 Paź 2012, 00:07

Witaj arku :)
I Ty przyłączyłeś się do " 1 urodzinek" mojego męża ;) Dziekujemy :D
My za rok również pogratulujemy Tobie zdrowia !!!!!
Pozdrawiam edal
Awatar użytkownika
edal
Przyjaciel Forum
 
Posty: 134
Rejestracja: 13 Maj 2011, 21:21

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez arek » 30 Lis 2012, 00:44

Witajcie!
A teraz czas popisać nieco o sobie, bo ostatnio zaczęły się pojawiać pewne pytania..
Aktualizując dane:

29.12.2011r - TK (na trzy miesiące przed RPLND) przed samym zabiegiem wykonano ponownie TK z opisem (obraz jak w ostatnim badaniu-w skrócie)
-poniżej naczyń nerkowych struktura wielkości 2,3 cm o średnicy 0,9-1,0 cm odpowiadająca najpewniej zmianom włóknistym po powiększonych węzłach chłonnych;
- w badaniu z dnia 21.09.2011 w tej lokalizacji opisywane były powiększone węzły chłonne
.
(...)
-w głowie lewej kości biodrowej struktura o długości 1,4 cm o średnicy 0,68cm o sklerotycznych brzegach - obraz niejasny odpowiada raczej zmianie łagodnej;
-kolejna zmiana o charakterze zagęszczenia sklerotycznego wielkości 0,6cm. Położona nieco przyśrodkowo od opisywanej uprzednio - brak możliwości porównania z ostatnim TK.

03.2011 - RPLND, wynik his-pat
Makroskopowo: węzły chłonne śr o 2 cm
Mikroskopowo:
Lymphadenitis chronica 0/5
Dodatkowo w tkance tłuszczowej znaleziono bardzo drobne utkanie miąższu trzustki"


09.08.2012 USG - doc. dr hab A. Birecka
"(...) [pisownia oryginalna] Dokładnie znając obrazy wcześniejsze i lokalizacje monitorowanego węzła nie wykazano patologii węzłowej. dokładnie w miejscu monitorowanego węzła , więc poniżej t nerkowej odnajduje się (na wznak, badanie siłowe, przez okno akustyczne aorty w osi długiej) amorficzny hipoechogenny twór, zbliżony kształtem do grubej litery "V". Wokół kilka pasmowatych struktur włóknistych o maksymalnych wymiarach strzałkowych 15.3 x 6.5 mm - obraz należy traktować jako zmiana jatrogenna. Nie wykazano patologii węzłowej (...)"

14.11.2012 - TK
"Badanie TK wykazało:
-przyaortnie poniżej lewych naczyń nerkowych widoczna jest miękkotkankowa pasmowata zmiana o dość gładkich obrysach wielkości 3.0 x 1.0 cm o obrazie zmian włóknistych - w badaniach wcześniejszych w tej lokalizacji opisywane były węzły chłonne.
-śledziona dodatkowa wielkości 0,6cm
- poza tym narządy j.b i m.m. w badaniu TK przedstawiają się prawidłowo.
- nie zobrazowano powiększonych węzłów chłonnych jamy brzusznej i miednicy małej.
- w głowie lewej kości udowej sklerotyczne drobne zagęszczenia wielkości 0,4 i 0,7cm sugerujące wysepki kostne.
- na poziomie L4-L5 bulging disk z przylegającym do przedniej powierzchni worka oponowego oraz ograniczeniem rezerwy przestrzennej otworów międzykręgowych;
-na poziomie L5-S1 krążek międzykręgowy wykazuje uwypuklenie ku tyłowi przylegający do korzeni rdzeniowych na poziomie ich odejścia od worka oponowego;
-nieco poziome ustawienie kości krzyżowej;
-poza tym elementy kostne oraz objety badaniem miąższ płucny bez zmian;
-zmiany ogniskowe w głowie lewej kości udowej do porównania z badaniami poprzednimi. "

Wnioski, pytania etc;

1. Dobrze rozumuję, że powyższe zestawienie świadczy o tym, że operacja nie zakończyła się pomyślnie?? Choć pacjent przeżył :D , usunięto "pewne, jakieś" węzły, ale nie te, na których nam najbardziej zależało??
2. porównując rozmiary z TK z 12.2011 i 11.2012 + USG 08.2012 można się pokusić o stwierdzenie że twór urósł, czy to już będzie nadinterpretacja? (TK opisywane przez tę samą osobę, ale robione na innych sprzętach)
3. Czy znajdujące się w tkance tłuszczowej utkanie trzustki (rozumiem sugerujące wczesne narodziny potworniaka?) mogą budzić obawę, że w nieusuniętej masie też pozostał (czytaj. może powstać) jakieś "cudo"?
4. Obszerny opis kręgosłupa powstał na potrzeby konsultacji neurologicznej związanej z leczeniem polineuropatii. Jeśli ktoś posiada wiedzę i możliwość zinterpretowania tychże zapisów będę wdzięczny.

Proszę o opinie na mój temat:)
Pozdrawiam!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez troll » 30 Lis 2012, 01:02

Witaj Arku,

Nie wypowiem się odnośnie kręgosłupa na takim poziomie jakbyś oczekiwał, więc ten temat pominiemy :) Natomiast co do opisywanej zmiany w miejscu resekcji powiększonych węzłów chłonnych. Przede wszystkim to chirurdzy lubią sobie w miejsce co usunęli wstawić jakieś fajne przedmioty pokroju Spongostanu albo innych środków, które mają wypełnić te miejsca oraz zagwarantować hemostazę. Moim zdaniem to ten twór się nie bardzo powiększa a różnica wymiarów może wynikać z interpretacji radiologa (wiem, że ta sama osoba ale to chyba najsłuszniejsze podejrzenie). Poza tym jak wyglądają markery? Chyba tylko doktor Rogowski jest w stanie odpowiedzieć Ci na pytanie czy coś tam wstawiał. Póki co nie widziałbym podstaw do nerwów.
Natomiast utkanie trzustki? Prawdopodobnie jest to część potworniaka.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3983
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez arek » 30 Lis 2012, 01:11

Markery oczywiście na bieżąco monitorowane - w normie.
RPLND - w wersji finalnej ;) - wykonane w Magodencie przez dra Wasiluka.
Ja też pod skórą mam przeczucie, że nie ma się czego obawiać, ale szczegółowe przeglądanie dokumentacji sprawiło, że pojawiły się wątpliwości, które chciałem skonsultować...
Najlepszym lekarstwem na te "dolegliwości" będzie chyba jeszcze większe skupienie uwagi na sprawach "innych" :) - ale czujność chyba już do końca pozostanie wzmożona.
Pozdrawiam!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez m9nika » 30 Lis 2012, 09:44

Witam
arek napisał(a):... (TK opisywane przez tę samą osobę, ale robione na innych sprzętach)

Jak Ty to robisz, że opis masz robiony przez jedną osobę, dodatkowo skonsultujesz?
Obszerny opis kręgosłupa powstał na potrzeby konsultacji neurologicznej związanej z leczeniem polineuropatii.

Skąd u Ciebie powstała polineuropatia?
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez arek » 30 Lis 2012, 09:56

Witaj m9nika!
m9nika napisał(a):Jak Ty to robisz, że opis masz robiony przez jedną osobę, dodatkowo skonsultujesz?

Po prostu robię TK w jednym miejscu i umawiam się na badania w dniach dyżurów "mojej" pani doktor. A w okresie pomiędzy TK wymienili sprzęt na nowiuteńki :)
Polineuropatia jest konsekwencją stosowania cisplatyny. Objawia się u mnie ogólnym bólem nóg oraz napadowym pieczeniem w stopach (uczucie jakbyś przebił podeszwę stopy gwoździem)
Pozdrawiam
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez m9nika » 30 Lis 2012, 10:03

arek napisał(a):Po prostu robię TK w jednym miejscu i umawiam się na badania w dniach dyżurów "mojej" pani doktor.

Spryciarz :D
Polineuropatia jest konsekwencją stosowania cisplatyny. Objawia się u mnie ogólnym bólem nóg oraz napadowym pieczeniem w stopach (uczucie jakbyś przebił podeszwę stopy gwoździem)

Bardzo mi przykro, musi Ci to bardzo dokuczać :( Mam nadzieję, że to przejdzie ;)
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez arek » 02 Maj 2013, 16:57

Witam!
W przerwach pomiędzy popijaniem zimnego piwka a zagryzaniem majowej grillowanej kiełbaski proszę o interpretację jeszcze cieplutkiego wyniku TK: ;)

"-poniżej lewych naczyń nerkowych widoczna jest nieco nieregularna zmiana miękko tkankowa o obrazie zmian włóknistych oraz drobnych do 0,5 cm węzłów chłonnych ? całość zmiany ma wymiary przybliżone 1,3 x 3,0 cm.
- obraz jest zbliżony do badania ostatniego z 14.11.2013r. (W badaniach poprzednich w tej lokalizacji opisywane były węzły chłonne).
-w badaniu aktualnym widoczne są węzły chłonne do wielkości 1,0 cm wzdłuż przebiegu rozgałęzień krezki po stronie prawej, okołokawalnie pojedyncze do wymiaru 1,1 x 0,6 cm, układające się przy mięśniu lędźwiowym prawym do wielkości 0,8 cm.
- węzły te ulegają miernemu wzmocnieniu kontrastowemu.

-poza tym nie zobrazowano powiększonych w. chł. w śródbrz.
Reszta ok. + Th10, Th12, L3 drobne naczyniaki do wielkości 1,0 cm."


- Markery z początku kwietnia ? w normie wszystkie ?czy?
- Ostatnie badania TK wykonywane na tym samym sprzęcie i opisywane przez tego samego radiologa.
- Od około miesiąca ? dwóch, oprócz dokuczających bólów nóg- związanych z polineuropatią, dokuczają znaczne bóle prawej nogi (rwący ból, nie codziennie) jakby zapalenie jakichś nerwów. Ból idzie czasem od tyłka, czasem od części krzyżowej kręgosłupa do poziomu łydki. Jestem umówiony pod koniec miesiąca na EMG oraz wizytę u neurologa.

Questions:
1. Czy wynalezione węzły chłonne są podejrzane onkologicznie, skoro przy tym badaniu zostały opisane w TK?
2. Czy ich zauważenie (powiększenie) może być związane z ewentualnym stanem zapalnym??
3. Jak o co chodzi z ?miernym wzmocnieniem kontrastowym? ww. węzłów.
Pozdrawiam!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: carcinoma embryonale - Arek

Postprzez troll » 02 Maj 2013, 17:56

Witaj Arku,

Na moje oko wszystko jest ok :) Pamiętaj, że opisywane obecnie zmiany były opisywane już wcześniej i odpowiadają zmianom pooperacyjnym po RPLND. Węzły do 10mm występują jako wariant anatomiczny a niewielkie ich powiększenie może następować w przypadku stanów zapalnych. Praktycznie podejrzane onkologicznie węzły chłonne mają 15mm wzwyż.

Pozdrowienia!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3983
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości