Nienasieniak-strach i wątpliwości

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nienasieniak-strach i wątpliwości

Postprzez dorota81 » 22 Cze 2015, 15:14

Witam wszystkich serdecznie.
Chciałabym przytoczyć historię mojego męża i prosić o wsparcie i rady jak postępować by leczenie było skuteczne.
Robert(bo o nim mowa) ma 33 lata i w 2 połowie kwietnia tego roku poczuł zmianę w lewym jądrze. Szybkie usg wykazało guz. 28. kwietnia trafił do szpitala gdzie pobrano krew do badań, i zrobiono TK. Oto wyniki

Morf.: HB-17,1 g/dl, E-5,32M/uL, HT-46,8%, MCHC-36,5 g/dl, L-5,95K/uL, PLT-235 tys.
GLU-102mg/dl, BUN-30mg/dl, CREA-0,66mg/dl, Na-139mmol/l, K-4,13mmol/l
Czas protromb 13,9 INR-1,17
HCG wynik w sur. -94,25 mlU/ml
LDH-159 U/l
AFP 63,9 IU/ml
CT klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy 28. 04. 2015:
Pola płucne bez zmian ogniskowych. Narządy miąższowe jamy brzusznej bez zmian ogniskowych.
Powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono.
Funikuloorchidektomia lewostronnie 29. 04. 2015. (czym się rożni od orchidektomii nie mam pojęcia?)
Tydzień czekaliśmy na wyniki his-pat. Oto one:
Opis makroskopowy materiału:
Jądro lewe+osłonki+kikut powrózka-jądro o wym. 5x3x3 cm z fragmentem powrózka dł 6cm. Miąższ jądra na przekroju z guzem barwy szaro-brunatnej o wym. 1,8x1,5 cm. Guz makroskopowo nie nacieka osłonki białawej jądra.
Wynik badania histopatologicznego:
Złośliwy guz mieszany jądra pT1 (wg edycji 7pTNM) (Mixed Germ Cell Tumor – MGCT) złożony z następujących składowych: rak zarodkowy (carcinoma embryonale), guz pęcherzyka żółtkowego (yolk sac tumor seu endodermal sinus tumor), nasieniak (seminoma) i elementy syncytiotrofblastu*
Zatory z komórek rakowych w naczyniach krwionośnych (V1).
Ogniskowa, wewnątrzkanalikowa neoplazja komórek rozrodczych jadra (focalintratubular germ cell neoplasia – focal IGCN).
Zanik miąższu jądra średniego stopnia: szkliwienie i pogrubienie błon podstawnych kanalików nasiennych z zanikiem nabłonka kanalików nasiennych i z rozplemem komórek Leydiga.
Najądrze bez nacieku nowotworowego.
Nasieniowód w linii odcięcia powrózka nasiennego bez nacieku nowotworowego. Przekrwienie okolicznych naczyń.
Nasieniowód w powrózku nasiennym bez nacieku nowotworowego.
*Guz nie przekracza osłonki białawej jądra. Martwica stanowi do 25% powierzchni guza w badanych wycinkach. Utkanie raka zarodkowego stanowi ponad 50% utkania nowotworowego, utkanie nasieniaka stanowi poniżej 15% utkania nowotworowego.

Konsylium lekarskie skierowało nas na chemioterapie do Tomaszowa Maz. O dziwo mówili coś o 1 kursie! co po przeczytaniu kilku wątków na tym forum wprawiło nas w osłupienie i przerażenie zarazem. (Postanowiliśmy skonsultować te wyniki z innym lekarzem, polecanym tu Dr. Sarosiek, który nas uspokoił..)
8 czerwca mąż stawił się w szpitalu na pierwszy kurs.
Pobrano krew i niestety próby wątrobowe wyszły niekorzystnie. ALT 114 U/l, AST 81U/l ?max40
Pani doktor nie zdecydowała się na rozpoczęcie chemii, przepisała heparegen i skierowała nas na oddział za tydzień. Przy okazji zrobiono markery - wszystkie w normie na szczęście. Tym razem lekarze zaplanowali 2 kursy BEP
15. czerwca przyjęty na oddział. Próby wątrobowe spadły ale nadal ponad normą.
Rozpoczął się 1 kurs BEP, Samopoczucie b. dobre, żadnych mdłości i wymiotów.
Nie wiem tylko czemu nie może spać, czy to skutek uboczny któregoś składnika?
Po dwóch dniach wlewów zrobiono morfologię - alat i aspat w normie.
Dziś, 22 czerwca dolewka bleomecyny i co dziwne, próby wątrobowe znów szaleją 140 i 100. Co może być tego przyczyną? Było robione usg, które nie wykazało ani powiększenia ani żadnych innych zmian. Mamy szukać jakiegoś hepatologa aby to skonsultować. Jesteśmy z łódzkiego - Bełchatów
Pomożecie?
dorota81
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 Cze 2015, 11:19

Re: Nienasieniak-strach i wątpliwości

Postprzez troll » 22 Cze 2015, 20:33

Witaj,

Podsumujmy wszystkie informacje na tę chwilę:
- hist-pat - nienasieniak jądra (NSGCT) złożony z komponenty carcinoma embryonale (>50%), yolk sac tumor, nasieniaka (<15%) o zaawansowaniu miejscowym pT2 - naciekanie naczyń jądrowych.
- TK klatki piersiowej - w granicach normy, bez cech powiększonych węzłów chłonnych i zmian ogniskowych w strukturach anatomicznych objętych badaniem.
- TK jamy brzusznej i miednicy małej - w granicach normy, bez cech powiększonych węzłów chłonnych i zmian ogniskowych w strukturach anatomicznych objętych badaniem.

Wobec rozpoznania nienasieniaka CS IB (pT2 N0 M0 S0) do współwyboru przez pacjenta powinny zostać przedstawione dwie opcje:
- aktywna obserwacja
- chemioterapia uzupełniająca - 2 kursy BEP.

Zakładam, że tak zostało to przedstawione. Gdyby nie problem z wątrobą, do tego momentu wszystko byłoby jasne. Wzrost aktywności enzymów wątrobowych może być tłumaczony kilkoma procesami chorobowymi tego narządu, stąd konieczna diagnostyka różnicowa. Pod uwagę, pod kątem diagnostyki różnicowej, należy wziąć przede wszystkim wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz B (szczególne znaczenie ma dokładny wywiad chorobowy - później dopiero diagnostyka). W ramach wywiadu klinicznego w kierunku WZW A oraz WZW B należy szczerze odpowiedzieć na pytania o warunki bytowe, higienę osobistą, higienę osobistą osób z najbliższego otoczenia, osoby ze środowiska pracy, przebyte zabiegi (zabiegi chirurgiczne, poważniejsze zabiegi stomatologiczne). Należy wykluczyć lub potwierdzić występowanie (bez wyraźnej przyczyny) objawów grypopochodnych tj. uczucia rozbicia, bólów stawowo-mięśniowych, także objawów ze strony układu pokarmowego - nudności, wymiotów, bólu w prawym podżebrzu (miejscu lokalizacji wątroby) ale przede wszystkim epizodów zażółcenia białek oka i ew. powłok skórnych (nawet przemijające). W zakresie diagnostyki laboratoryjnej należy rozważyć oznaczenie stężenia przeciwciał IgM i IgA w surowicy krwi obwodowej, a także przynajmniej określić obecność (lub nieobecność) we krwi antygenu HBs i przeciwciał przeciwko temu antygenowi (anty-HBs). W razie potrzeby rozważyć również oznaczenie antygenów HBc, HBe i przeciwciał przeciwko wspomnianym.
Istotną przyczyną zwiększonej aktywności enzymów wątrobowych może być poalkoholowe lub polekowe uszkodzenie wątroby. Przyczyna jest identyfikowalna po samej nazwie choroby. Uważny wywiad w kierunku spożywania alkoholu i/lub leków może w jasny sposób wskazać ścieżkę dalszej diagnostyki. Do możliwych przyczyn (poza głównymi) mogą należeć też schorzenia pęcherzyka żółciowego (kamica), które powinny jednak zostać rozpoznane w badaniu USG lub TK.
Uważam, że wstępną (jak wyżej) diagnostyką wątroby nie musi zajmować się koniecznie hepatolog - może to być dobry specjalista chorób wewnętrznych a na samym początku nawet lekarz POZ (część badań musiałaby zostać wykonana odpłatnie - prywatnie).

Pozdrawiam serdecznie
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3969
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Nienasieniak-strach i wątpliwości

Postprzez dorota81 » 23 Cze 2015, 09:28

Dziękuję za szybką odpowiedź Trollu.
Na pewno wykonamy te badania, o których wspomniałeś. Osobiście przypuszczam, że to uszkodzenie wątroby może być spowodowane lekami, a teraz chemią. Od operacji przez niemal 3 tyg. leczony był antybiotykami ponieważ nastąpiło zakażenie rany pooperacyjnej. Nigdy wcześniej nie uskarżał się na żadne bóle w okolicy wątroby. Zastanawiają mnie te skoki alat-u i aspat-u. Tydzień temu w poniedziałek podwyższone ale z tendencja spadkową - pewnie pod wpływem Heparegenu, w środę całkiem spadły i były w normie a wczoraj aż 239 i 140! (we wcześniejszym poście podałam nie te wyniki)
Do kolejnej dolewki ma przyjmować essentiale forte 3x2. Co jeśli alat i aspat nie spadną? Jakie to będzie miało konsekwencje w dalszym leczeniu?
dorota81
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 Cze 2015, 11:19

Re: Nienasieniak-strach i wątpliwości

Postprzez Ewa i Adam » 23 Cze 2015, 11:49

Doroto,
Essentiale forte powinno pomóc - pilnujcie by nie pomijać dawek i oczywiście dieta lekkostrawna, zupy, potrawy gotowane na parze, ewentualnie z piekarnika w folii. Częste, ale małe posiłki.
Trzymamy kciuki!
Awatar użytkownika
Ewa i Adam
 
Posty: 434
Rejestracja: 07 Gru 2014, 18:12

Re: Nienasieniak-strach i wątpliwości

Postprzez dorota81 » 24 Cze 2015, 09:25

Witam!
U lekarza POZ dostaliśmy skierowanie tylko na HCV i antyHBs czyli jednak trzeba będzie szukać hepatologa bo nikt inny pozostałych badań nam nie zleci :?
dorota81
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 Cze 2015, 11:19

Re: Nienasieniak-strach i wątpliwości

Postprzez dorota81 » 24 Cze 2015, 10:36

Ewa i Adam napisał(a):Doroto,
Essentiale forte powinno pomóc - pilnujcie by nie pomijać dawek i oczywiście dieta lekkostrawna, zupy, potrawy gotowane na parze, ewentualnie z piekarnika w folii. Częste, ale małe posiłki.
Trzymamy kciuki!

Dzięki Ewo
dorota81
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 Cze 2015, 11:19

Re: Nienasieniak-strach i wątpliwości

Postprzez dorota81 » 25 Cze 2015, 13:28

Witajcie.
Dziś zrobiliśmy spirometrię, wyszła ok. Kiedy powinniśmy zrobić następną? Przypomnę, że Robert jest w trakcie pierwszego kursu po pierwszej dolewce bleo.
A co z markerami? Czy po pierwszym kursie powinni je oznaczyć? Jak to wygląda...
dorota81
 
Posty: 5
Rejestracja: 22 Cze 2015, 11:19


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości