co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 22 Lip 2011, 17:46

witam! nie wiem czy tu się odnajdę ,ale jestem zdesperowana!mąż mial usuniete jedno jądro(prawe) poniewaz wykryto na nim guza operacja odbyla sie 17,03,2011r .badanie hispatologiczne -charakter zmiany pierwotna .Seminoma typ klasyczny nasieniak ogniskowo nacieka osŁone biaŁawą,ale jej nie przekracza. w czesci centralnrj guza zmiany martwicze ,znaleziono nieliczne naczynia chlonne z komórkami nasieniaka w swietle ,najądrze powrózek bez nacieku atypowego .jądro w calosci zajete przez lity bialawy guz z wylewami krwi i martwicą ,utkanie guza dochodzi do oslonki bialawej.maz po usunieciu guza tomografie i markery mial dobre.kontrol u urologa i onkologa w kwietniu tez wyszla ok.i teraz pojawiaja sie schody.......19,07,2011 usg opis stan po prawostronnej orchidektomii.lewe jądro prawidlowej wielkosci i echogenicznosci miąższu oraz unaczynieniu.liczne punkcikowe zwapnienia.okolica moszny bez zmian węzly chlonne pachwinowe niepowiekszone.markery moga byc tak powiedziala pani doktor z poliklinki MSWIA w Olsztynie dnia 15,07,2011 i dala wlasnie skierownie no usg i tk.wyniki usg wyzej a to wynik tk z dnia 21,07,2011.Badanie tk jamy brzusznej i miednicy wykonano przed i po iv podaniu środka kontrastowego w warstwach 5 mm.Wątroba,trzustka,śledziona,nadnercza i nerki bez z mian.Wydzielanie moczu cieniującego jest zachowane prawidlowo.Również narządy miednicy nie wykazują odchyleń od normy .WezŁy chŁonne połozone między żgd a aortą brzuszną poniżej naczyń nerkowych są powiększone:26mm,14mm,i 25mm(do przodu od żgd).pozostale węzłychlonne 10mm.Mąż nie mial wogóle chemii (nawet po pierwszej konsultacji u pani onkolog).pani doktor powiedziala ze trzeba trzymac ,,reke na pulsie,,i obserwowac.maz chcial przyjac chociaz jedna dawke chemi(zapobiegawczo) ale pani onkolog powiedziala mu ze chemia nie jest tak potrzebna a teraz CHYBA mamy problem.przy drugiej wizycie(15,07,2011) dala skierownie mezowi wlasnie na te badania (niby profilaktyczne)poniewaz mąz narzekal na bóle w podbrzuszu z lewj strony dostal takze skierowanie do urologa ale czekamy na termin a czas leci.jestesmy tak wogole z Biskupca kolo Olsztyna .prosze o pomoc w zinterpretowaniu chociaż tk i usg ja myśle ze to moga byc przezuty na wezly chlonne ale daj Boze ze sie myle.mążjest podlamany .prosze o pomoc szczególnie Ciebie Trollu.maz ma 33 latagaba7912

Posty: 1
Rejestracja: Dzisiaj, 00:19
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez edal » 22 Lip 2011, 20:40

Witaj na forum :D
Jesteśmy tu dlatego, że wiąże nas jeden ten sam problem - choroba naszych najbliższych.
Zapewne odezwie się do Ciebie Troll - jego rady są bardzo cenne, dzięki niemu z o wiele większą łatwością przyjmuje się fakty, poznaje odpowiedzi na pytania wciąż tak narastające.
Mój mąż też leczył się w MSWiA w Olsztynie przez 3 lata - teraz w Warszawie w Magodencie. Co do wyniku ostatniego tk męża, węzły powiększyły się w dość charakterystycznym miejscu, ale nie chcę wprowadzać w błąd. Poczekaj cierpliwie na odpowiedź Trolla.
Nasz przypadek zapewne już poznałaś - wznowa na węzłach, mąż kończy ostatni kurs chemii a potem operacja usunięcia węzłów RPLND - konieczna, aby usunąć to świństwo raz na zawsze!!!!!!!!!!!
Ale pamiętaj głowa do góry, Twoje wsparcie dla męża jest teraz na wagę złota!! Ja swojego męża wspieram od 3 lat i dzięki temu jest nam łatwiej przebrnąć tą trudną drogę !!!

Pozdrawiam edal :)
Awatar użytkownika
edal
Przyjaciel Forum
 
Posty: 134
Rejestracja: 13 Maj 2011, 21:21

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 22 Lip 2011, 20:48

witaj Edal! :) zapoznalam sie z wasza historią wczoraj.dzięki za slowa wsparcia.napisz mi prosze co sądzisz o ,,tej naszej,, klinice w Olsztynie.ja mam jekies mieszane uczucia co do lekarzy tam pracujacych.męża prowadzi pani doktor Szablewska-Siwik .
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez troll » 22 Lip 2011, 20:49

Witaj,

Czy się odnajdziesz na Forum nie wiem, wiem jednak, że zrobimy wszystko, żeby jak najbardziej Ci pomóc i wyjaśnić jak najwięcej trapiących Cię wątpliwości.
W momencie rozpoznania guz zaawansowany w CS IB - wskazana obserwacja lub chemioterapia karboplatyną. Natomiast w dalszej części Twojego postu już nie wszystko jest dla mnie jasne.
19,07,2011 usg opis stan po prawostronnej orchidektomii.lewe jądro prawidlowej wielkosci i echogenicznosci miąższu oraz unaczynieniu.liczne punkcikowe zwapnienia.okolica moszny bez zmian węzly chlonne pachwinowe niepowiekszone.markery moga byc tak powiedziala pani doktor z poliklinki MSWIA w Olsztynie

USG ok, natomiast wyniki "mogą być". Co to znaczy "mogą być"? Przydałyby się konkretne wartości.
tk z dnia 21,07,2011.Badanie tk jamy brzusznej i miednicy wykonano przed i po iv podaniu środka kontrastowego w warstwach 5 mm.Wątroba,trzustka,śledziona,nadnercza i nerki bez z mian.Wydzielanie moczu cieniującego jest zachowane prawidlowo.Również narządy miednicy nie wykazują odchyleń od normy .WezŁy chŁonne połozone między żgd a aortą brzuszną poniżej naczyń nerkowych są powiększone:26mm,14mm,i 25mm(do przodu od żgd).pozostale węzłychlonne 10mm.

Opis TK wskazuje praktycznie jednoznacznie, że powiększone węzły chłonne są przerzutami nowotworu jądra.
Mąż nie mial wogóle chemii (nawet po pierwszej konsultacji u pani onkolog).pani doktor powiedziala ze trzeba trzymac ,,reke na pulsie,,i obserwowac.maz chcial przyjac chociaz jedna dawke chemi(zapobiegawczo) ale pani onkolog powiedziala mu ze chemia nie jest tak potrzebna a teraz CHYBA mamy problem.

Brak chemioterapii a tylko obserwacja to postępowanie jak najbardziej prawidłowe. Natomiast musi ono wyjść od samego pacjenta. To pacjent w stadium IB nasieniaka decyduje o tym, czemu chce się poddać znając efekty każdej możliwej ścieżki. Jeśli mąż chciał otrzymać jeden kurs karboplatyny to lekarka powinna była ten wybór uszanować. W ogóle powinna przedstawić mężowi trzy drogi z których sam "zainteresowany" powinien wybrać jedną a mianowicie: ścisłą obserwację, chemioterapię karboplatyną lub radioterapię z pól zewnętrznych do dawki całkowitej 20 grejów.

A teraz nieco ode mnie. Z przedstawionych informacji prawie jednoznacznie wynika, że powiększone węzły chłonne są przerzutem nowotworu jądra. Takie sytuacje zdarzają się w przypadku podjęcia decyzji o obserwacji i nawet nie tylko. Nie jest to powód do podłamywania się, natomiast konieczne jest rozpoczęcie chemioterapii odpowiedniej dla stadium zaawansowania IIB wg. AJCC tj. 3 kursy wg. programu BEP. Mimo wznowy choroby rokowanie jest znakomite i jeśli wszystko pójdzie jak trzeba to na chemioterapii leczenie się zakończy. W razie wątpliwości zawsze możesz napisać tutaj, zasięgnięcie drugiej opinii również może być pomocne, szczególnie, jeśli sposób postępowania lekarzy w Olsztynie wyda Wam się niepokojący.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 22 Lip 2011, 22:13

dziekuje serdecznie za odpowiedź :) ,czekalam na nia z niecierpliwością.Mąż ma wizytę u onkologa w środę 27.07.2011 jak będę coś więcej wiedziala to napiszę na forum.Dzięki odpowiedziom na moje pytania jestem teraz trochę spokojniejsza ,wiem ,że nie jestem sama z tym wszystkim.Jeszcze raz dziękuję z calego serca.POZDRAWIAM :D
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 25 Lip 2011, 20:08

WITAM!Zaawansowanie usuniętego guza to pT2NX prosze mi powiedziec co to oznacza.Mam jeszcze pytanka;zalózmy ze jezeli mąż dostanie chemie i najprowdopodobniej bedzie to karboplatyna to:czy bedzie mógł pracować,czy samopoczucie pozwoli mu na to(mąż pracuje jako kolorystyk czyli mieszanie farb bejc lakierów wodnych i na bazie acetonu).Mąż sie takze obawia ze drugie jadro tez moze byc usuniete ,,tak na wszelki wypadek na razie nie ma na jadrze niepokojacych zmian ale się boi.ile czasu trwa chemiai jak jest podzielona czy to jest pare razy w tygodniu czy jeden dzien.W środę wizyta u onkologa w Olsztynie w poliklinice ,ale jeszcze chcemy uderzyć w czwartek na Warszawę do poradni urologiczno-onkoligicznej przy instytucie onkologii na konsultację.co Ty na to Trollu?
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez troll » 25 Lip 2011, 22:17

Witam,

T2Nx oznacza, że w jądrze znaleziono zatory z komórek nowotworowych w naczyniach oraz nie oceniono stanu węzłów chłonnych. Mąż musi przejść leczenie chemiczne i musi być to chemioterapia wg. programu BEP - 3 kursy a nie jeden kurs karboplatyny. Każdy chory leczony cytostatykami reaguje indywidualnie na podawane leki. U jednych objawy uboczne ograniczają się do wyłysienia i niewielkiego osłabienia podczas kiedy u innych chorych może występować szereg działań niepożądanych. Ogółem chemioterapia wg. BEP jest leczeniem intensywnym podczas którego zalecamy oszczędzający tryb życia, jednak co będzie robił chory podczas leczenia jest już jego decyzją. Najważniejsze to unikać infekcji a więc dużych skupisk ludzkich. Nigdy nie usuwa się drugiego jądra "na wszelki wypadek", nie ma powodów by tak myśleć :) Zawsze druga opinia jest sensowna i jeśli tylko macie możliwość skonsultować się np. w COI to warto to zrobić. Program chemioterapeutyczny BEP w którego skład wchodzą trzy leki - cisplatyna, etopozyd i bleomycyna jest podawany przez 3 lub 5 dni w ciągu kilkugodzinnego wlewu każdego dnia, potem następuje przerwa z cotygodniowymi wstrzyknięciami bleomycyny po czym kurs się powtarza. W najlepszym wypadku leczenie potrwa 2 miesiące (czas trwania każdego kursu to 21 dni - 3 lub 5 dni podawanie leków, potem przerwa w czasie której w 8 i 15 dni podawana jest bleomycyna).

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 25 Lip 2011, 23:27

witam! dzięki za odp,dla mnie to wszystko jest strasznie zawile,czytam i czytam i czytam i im więcej wiedzy na temat tego raczyska mam tym bardziej tego nie rozumiem :cry: spadlo to na nas jak grom z jasnego nieba.czy zawsze musi byc pod górke z workiem cegiel na plecach i wiatrem w oczy?hmmm pocieszam sie tylko tym ze karta sie odwróci i w koncu bedzie dobrze.A....... mam jeszcze jedno pytanko czy mąz bedac na konsultacji w Warszawie i jak dostanie chemię to moze przyjmowac ja w Olsztynie czy musi przyjmowac ja w Warszawie?hmmm i jakie moga byc rokowania a moze za wczesnie na nie?
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez troll » 26 Lip 2011, 08:18

Witam,

Oczywiście, mąż chemioterapię rozpisaną w Warszawie może przyjmować w Olsztynie, kwestia dogadania się z lekarzami. Rokowanie na tę chwilę, przy uwzględnieniu obecnych wyników wygląda znakomicie, natomiast warunkiem wyleczenia jest szybkie rozpoczęcie chemioterapii.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: co oznaczaja wyniki usg i tk co robic dalej?

Postprzez gaba7912 » 26 Lip 2011, 16:13

Witam!Trollu czy móglbyś mi powiedziec kiedy węzły chlonne trzeba operować,czy muszą one przekroczyc jakąś wartość w mm?pozdrawiam
Awatar użytkownika
gaba7912
 
Posty: 19
Rejestracja: 22 Lip 2011, 00:19

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości